Dzień Wszystkich Świętych we Lwowie

Autor:Krystyna Frołowa
Dzień Wszystkich Świętych we Lwowie każdego roku ma coś wspólnego, co łączy społeczność polską – akcję „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. Jest to już 20. edycja organizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie. W tym dniu cały cmentarz jest podzielony na kwatery, gdzie przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych, szkół z polskim językiem nauczania, dzieci oraz młodzieży aktywnie stawiają znicze na polskich mogiłach.

W tym roku w środę 1 listopada po wspólnym rozstawieniu zniczy odbył się pochód na Cmentarzu Łyczakowskim przedstawicieli polskich organizacji oraz przedstawicieli Konsulatu Generalnego we Lwowie na czele z Konsul Generalną Elizą Dzwonkiewicz. Tematem tegorocznego przejścia byli wybitni aktorzy lwowskiej sceny. W tym roku obchodzimy 65 lat od daty założenia Teatru Polskiego we Lwowie. W taki sposób Polacy mieszkający we Lwowie mogli oddać hołd wybitnym aktorom teatrów lwowskich, którzy spoczywają na Cmentarzu Łyczakowskim.

Następnie już tradycyjnie przed kaplicą na cmentarzu Obrońców Lwowa o godz. 13 odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Po Mszy odbyła się procesja po cmentarzu Obrońców Lwowa, po czym przedstawiciele polskich organizacji ze Lwowa złożyli kwiaty i wieńce przy grobie Nieznanego Żołnierza.

Chociaż obecnie trwa wojna i ta akcja nie odbywa się na tak dużą skalę, jak to bywało wcześniej, to ciągłość została zachowana i chętnych do wzięcia w niej udziału nie brakowało. Do akcji włączają się również różne środowiska po stronie polskiej – są to zbiórki zniczy w szkołach, przedszkolach, innych organizacjach i formacjach. Dzięki takiej współpracy i darom od rodaków z Polski, Cmentarz Łyczakowski w tym dniu świątecznym wyglądał naprawdę pięknie rozświetlony na biało i czerwono. Zwłaszcza wieczorową porą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content