Mińsk: zdewastowano krzyże w miejscu kaźni w Kuropatach

Mińsk: zdewastowano krzyże w miejscu kaźni w Kuropatach

Autor:Anna Kuleszewicz-Toborek

Kuropaty to niewielkie uroczysko pod Mińskiem, które bywa nazywane „Białoruskim Katyniem”. Las stanowi bowiem masową mogiłę dla (prawdopodobnie) setek tysięcy ofiar stalinowskiego reżimu, w tym polskich działaczy niepodległościowych i oficerów, których nazwiska znajdują się na tzw. „Białoruskiej Liście Katyńskiej”. Niestety kilka dni temu krzyże upamiętniające zamordowanych tam Polaków zostały zdewastowane.

Informację podał kanał w Telegramie „Biełsat”, który powoływał się na świadectwo jednego z czytelników. „Nieznani sprawcy” powalili krzyże z polskimi nazwiskami, które postawione były w tym miejscu przez krewnych ofiar. Ponadto zniszczono krzyże z napisami „chłopi białoruscy”, „inteligencja białoruska”, ukradziono także ikonę Matki Bożek Kuropackiej, która namalowana była przez białoruskiego artystę Aleksieja Maroczkina (święty obraz znajdował się na dużym krzyżu wzniesionym w 1989 r. przy wjeździe na uroczysko).

Według historyków na Kuropatach może spoczywać 3 872 Polaków z tzw. „białoruskiej listy katyńskiej” zamordowanych w kwietniu i maju 1940 roku. Są tu także ofiary tzw. „operacji polskiej” NKWD i Polacy z zajętych przez sowietów przedwojennych Kresów, zabici po roku 1940.

Białoruś to jedyny kraj, w którym wciąż milczy się o zbrodniach stalinowskiego reżimu. Po 1994 r. i dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki wszystkie badania zostały wstrzymane, a władze białoruskie zadbały, aby białoruscy uczniowie niczego o Kuropatach nie wiedzieli. Sam Aleksander Łukaszenka podkreśla, że w Kuropatach nigdy nie był, a krzyże (które widzi przejeżdżając przez biegnącą przy lesie obwodnicę Mińska) uważa za nielegalną demonstrację polityczną.

Grupa polskich krzyży umieszczonych w Kuropatach przez rodziny ofiar (2019)

Polskie krzyże w Kuropatach (2019)

Polskie krzyże w Kuropatach (2019)

Źródło: https://glosznadniemna.pl/64748/zdewastowano-miejsce-egzekucji-polakow-pod-minskiem/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR06Iklwqyfr4q7ZHDaj6U-MrROYsRpcAY3_4YP0-MdhfbtI1WVGvDE6kKk_aem_ARW6UxW2hb4bMaonTzxcEww2CqOKaBFAGo8MxPwOpgeV92QttjQZzlRhsVL2lMtEl1KKqhGpRPaTswY-MzXfyZrz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content