Dzień Niepodległości Litwy. Jaki był udział Polaków?

Autor:Bart

Dzień Niepodległości Litwy. Jaki był udział Polaków? O sprawach dzielących Polaków i Litwinów mieszkających w Wilnie i innych rejonach tego państwa informowaliśmy już wcześniej. Kwestia polskich szkół i znaków diakrytycznych to kości niezgody w sporach toczonych od upadku ZSRR. Zdarzają się jednak wydarzenia, które łączą oba narody.

Dzień Niepodległości na Litwie
Dzień Niepodległości na Litwie Fot. Kurier Wileński/Marian Paluszkiewicz żródło: https://kurierwilenski.lt/wp-content/uploads/2024/02/WYDA-obchodow%E2%80%932024-02-20-1.jpg

Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego rozpoczął się na cmentarzu na Rossie, gdzie uczestnicy uczcili pamięć sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy – informuje Kurier Wileński. Dokument podpisany 105 lat temu był symbolicznym momentem odrodzenia się państwowości litewskiej i uzyskania niepodległości od Niemiec po I wojnie światowej.

Młodzież idzie razem

Do wileńskiej nekropolii prowadził pochód Litewską Drogą Państwową. W przemarszu spod katedry na cmentarz uczestnicy zatrzymują się w miejscach ważnych dla historii Litwy. W wydarzeniu udział bierze młodzież z całego kraju. Obecne były też reprezentacje niektórych polskich szkół, w tym Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Wilnie.

— Tradycyjnie bierzemy też udział w pochodzie. Uważamy, że odzyskanie niepodległości przez nasz kraj jest wydarzeniem, które warto świętować, tym bardziej, że jest to dzień wolny od pracy i nauki, a sam pochód z inicjatywy miasta Wilna jest skierowany do młodzieży szkolnej. Nasi uczniowie, a było ich około stu osób, nieśli flagi litewskie oraz polskie, żeby podkreślić naszą odrębność — powiedział Kurierowi Adam Błaszkiewicz, dyrektor gimnazjum.

Prezydent Litwy docenia Polaków

Prezydent kraju, Gitanas Nausėda postanowił w dzień święta odznaczyć zasłużonych dla Litwy lub promowania tego państwa na arenie międzynarodowej. Uhonorowano polskich obywateli Litwy oraz Polkę z Rzeczypospolitej.

Odznaczeni polskiego pochodzenia to Bogusław Grużewski, wybitny ekonomista, socjolog, dyrektor Instytutu Badań Rynku Pracy przy Litewskim Centrum Badań Społecznych, otrzymał Krzyż Rycerski Orderu „Za Zasługi dla Litwy” oraz Ewelina Mokrzecka, dziennikarka, kierowniczka grupy wspólnot narodowych na portalu państwowego nadawcy LRT, została odznaczona Orderem Medalu „Za Zasługi dla Litwy”. Medal Orderu Odrodzenia Litwy wręczono też Andrzeja Pukszto, politologowi, za aktywną działalność na rzecz poprawy stosunków między Polską a Litwą i promowanie dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Niech zwycięża miłość

Siostra Michaela Rak z Polski odebrała Krzyż Kawalerski Orderu Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina. Zakonnica założyła i aktualnie jest dyrektorką działającego od 2012 roku w Wilnie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Doceniona przez Prezydenta za szerzenie niewyczerpanej miłości, dobroci i nadziei – precyzuje PAP.

Placówka bierze pod opiekę nieuleczalnie chorych, budzi ogromne zaufanie i jest wspierana przez pojedynczych ludzi i organizacje z Polski i Litwy.

Wspólna niepodległość

W dzień odrodzenia państwa litewskiego obywatele litewscy wspominają datę 16 lutego 1918 roku, kiedy Rada Litewska podpisała akt niepodległości kraju. Jego terytorium znajdowało się wówczas w granicach Niemiec, a podpisany dokument wyrażał wolę odzyskania niezależności przez naród.

Mimo późniejszych konfliktów pomiędzy naszymi państwami, warto zauważyć że jednym z dwudziestu sygnatariuszy podpisanego w Wilnie aktu był Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta Polski, Gabriela Narutowicza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content