W grudniu w sali miejskiego Domu Młodzieży w Borysławiu na Ukrainie, odbyła się uroczysta akademia z okazji 30-lecia działalności Polskiego Kulturalno – Oświatowego Towarzystwa ”Zgoda”.
Delegacje z Polski i Ukrainy
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich Borysławia, Konsul RP we Lwowie Dorota Dmuchowska wraz z konsul Dianą Graczyk, delegacja z Częstochowy na czele z wiceprezydentem miasta Ryszardem Stefaniakiem, delegacja z Kulturalno-Oświatowego Centrum im. K. Makuszyńskiego ze Stryja, dyrektor polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły w Borysławiu Maria Zielińska, prezes Federacji polskich organizacji na Ukrainie, a także zarząd oraz założyciele Towarzystwa „ZGODA”.
Przebieg uroczystości
Obchody jubileuszu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Barbary, której przewodniczył ksiądz proboszcz w Borysławiu o. Krzysztof Łabędź. Następnie wszyscy goście udali się na uroczystą akademię, która rozpoczęła się od krótkiego przywitania gości przez Prezes PKOT „Zgoda” Leonorę Popowicz. W swoim przemówieniu ona zaznaczyła, że dumą organizacji jest krzewienie kultury i historii naszych praojców.
Podczas uroczystości gości obejrzeli prezentację z działalności organizacji, wspominano także historię powstania towarzystwa, a założyciele organizacji oraz najaktywniejsi członkowie zostali uhonorowani odznaczeniami.
Między przemówieniami oraz pozdrowieniami z okazji jubileuszu z patriotycznymi wierszami oraz piosenkami występowały dzieci z sobotniej szkoły, która działa przy organizacji. Na scenie także zaprezentował się zespół Borysławiacy oraz zespół pieśni i tańca „Lwowiacy”.
A na zakończenie, na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek.
Borysław – miasto w którym powstało Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo „ZGODA”.
Borysław jest to miasteczko na Ukrainie, znajdujące się w rejonie drohobyckim, obwodu lwowskiego. Ma bogatą historią, w drugiej połowie XIX w. stał się też centrum przemysłu naftowego. Niezważając na swoje małe rozmiary, w Borysławiu prężnie działają trzy organizacje polskie. W mieście napotkać można pomnik Adama Mickiewicza.
W 1994 r. w Borysławiu powstało Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo „ZGODA”. Pierwszym prezesem Towarzystwa została wybrana Maria Dąbrowska była to nauczycielka z zawodu, działacz społeczny z powołania. Jednym z pierwszych zadań organizacji była renowacja zbiorowej mogiły zamordowanych przez NKWD młodych Polaków na cmentarzu na Hukowej Górze. W roku 2014 Towarzystwu udało się otrzymać pomieszczenie, które stało się jego siedzibą.
Obecnie organizacja ma na celu promowanie kultury polskiej. Przy organizacji już ponad 10 lat działa Koło Teatralne oraz zespół „Borysławiacy”. Towarzystwo prowadzi także zajęcia z języka polskiego.