Życie w państwie, które nie istnieje, czyli Polacy w Naddniestrzu

Sowiecka twierdza z polskimi śladami

Autor:Anna Kuleszewicz-Toborek

Naddniestrze to jedno z najbardziej enigmatycznych miejsc na mapie Europy. Wciśnięte gdzieś pomiędzy Ukrainę a Mołdawię, bardziej sowieckie niż Białoruś i bardziej zależne od Rosji niż Armenia. Próżno szukać go na oficjalnych mapach, choć posiada własną chronioną granicę, walutę, drużynę piłkarską i przemysł – bo naddniestrzański koniak kupić można w wielu krajach Europy. Pośród tego całego naddniestrzańskiego bytu-niebytu znaleźć można – a jakże! – także Polaków.

Najbardziej tajemniczy skrawek Europy?

Czym tak naprawdę jest Naddniestrze? W skrócie można by powiedzieć, że jedno z państw nieuznawanych, znajdujące się na terenie Europy. Naddniestrzańska Republika Mołdawska jednostronnie oderwała się od Mołdawii 2 września 1990 r. Wówczas Kiszyniów ogłosił niepodległość i postanowił wystąpić ze Związku Radzieckiego. Naddniestrze nie podzielało tej woli i władze „republiki” zadeklarowały chęć pozostania w strukturach ZSRR, ogłaszając później niepodległość 5 grudnia 1990 r. Jednakże ta niepodległość uznana została jedynie przez Abchazję i Osetię Południową – które to same są państwami nieuznawanymi. Na arenie międzynarodowej Naddniestrze uznawane jest za integralną część Mołdawii1.

Naddniestrze położone jest we wschodniej części Mołdawii. Za swoją stolicę uznaje miasto Tyraspol, położony na lewym brzegu Dniestru. Jest pasem ziemi o długości około 200 km i szerokości wynoszącej od 6 km do 38 km2. I na tym skrawku terenu znaleźć można także polską mniejszość narodową.

Radziecki czołg – pomnik w Tyraspolu. Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/moldova-naddniestrze-tyraspol-1351859

Polacy w Naddniestrzu – skąd się tam wzięli?

Polacy skupieni są w północnej części Naddniestrza. I nie da się ukryć, że na tle Polonii na świecie, polscy mieszkańcy Naddniestrza wyróżniają się czymś szczególnym: zdecydowana większość z nich nie jest ludnością napływową, a potomkami Polaków mieszkających na tych terenach od czasów I Rzeczpospolitej. Te rodziny od stuleci kultywują polskie tradycje, kulturę, język oraz wiarę katolicką. Niesamowite jest to, że w prawie każdej większej wsi w północnej części Naddniestrza znaleźć można polskie ślady, pamiętające czasy sprzed rozbiorów. W Naddniestrzu działają polskie parafie, w których posługę sprawują polscy księżą3.

W Naddniestrzu wyróżnić można trzy największe skupiska Polaków. Są to przede wszystkim wsie Raszków, Swoboda-Raszków oraz miasto Rybnica. Polacy mieszkają także w Tyraspolu, choć jest to już inna społeczność, do której należą Polacy urodzeni w polskich rodzinach na Ukrainie, którzy z różnych życiowych powodów zamieszkują obecnie stolicę nieuznawanego państwa4.

Raszków

W Raszkowie i pobliskiej wsi Swoboda-Raszków mieszka około 1800 Polaków.5 Miejscowość ta mogła już obić się o uszy miłośnikom literatury, bowiem o Raszkowie pisał sam Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i Mieczem” i „Panu Wołodyjowskim”. To właśnie w okolicach Raszkowa znajdował się jar, w którym Helena Kurcewiczówna więziona była przez Horpynę. Pod Raszkowem w trzeciej części „Trylogii”, życie stracił nabity na pal Azja Tuhaj-Bejowicz. To może tylko pokazywać, że ongiś miejscowość ta nie była zwyczajną wsią.

Przez Raszków i okolice przetaczały się wpływy wielu polskich rodów szlacheckich i magnackich: Zamoyskich, Koniecpolskich, Woronieckich czy Lubomirskich. To właśnie Ci ostatni byli fundatorami Kościoła św. Kajetana w Raszkowie – najstarszej katolickiej świątyni w całej Mołdawii. Koło niego znajduje się także polski cmentarz – najstarsze pochówki datuje się tu na przełom XVII i XVIII w. Najmłodsze pochówki pochodzą natomiast z czasów współczesnych: cmentarz wciąż jest czynny6.

W Raszkowie działa Dom Polski „Wołodyjowski”. Jest to miejsce skupiające Polaków i sympatyków polskiej kultury. Jego drzwi otwarte są dla każdego: dla tego, który poszukuje swoich zagubionych korzeni, dla podróżników pragnących odwiedzić Polaków w Naddniestrzu i dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia, towarzystwa, rozmowy, obcowania z kulturą7.

Panorama Raszkowa. Autorstwa Alex Prodan md – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59066583

Swoboda-Raszków

Swoboda-Raszków do druga miejscowość skupiająca Polaków w Naddniestrzu. Wieś dawniej nazywała się Księdzowo, dziś z kolei bywa nazywana „Małą Warszawą”. Osadę założył polski ksiądz pod koniec XVIII wieku po upadku I Rzeczpospolitej. Wówczas w miejscu wsi nie było nic – to właśnie kapłan zbudował tam chatę i zgromadził wokół siebie polską, katolicką społeczność. Społeczność, która pozostała tam do dziś.

Nie wszyscy potomkowie dawnych polskich osadników dobrze znają język polski. Znajomość języka została zniekształcona przez okoliczne wpływy i brak bezpośredniego kontaktu z Macierzą. Jednakże żywa jest pamięć o swoim pochodzeniu i przywiązanie do wiary katolickiej, w której kultywowaniu przez lata pomagali kolejni polscy kapłani8.

Ponadto, od 30 marca 2020 r. w Swobodzie-Raszków działa Towarzystwo Polskiej Kultury „Mała Ojczyzna”. Założone zostało przez grupę inicjatywną wynoszącą około 50 osób, obecnie skupia w swoich szeregach około 175 osób pochodzenia polskiego, a funkcję prezesa pełni Antonina Pietrasz. Stowarzyszenie, prowadząc swoją działalność społeczno-kulturalną, posiada jasno określone cele:

  • zachowanie polskiej odrębności narodowej;
  • reprezentowanie interesów Polonii wobec władz Naddniestrza i Polski;
  • inspirowanie, koordynowanie i prowadzenie wszechstronnej współpracy miedzy Polonią naddniestrzańską, a Krajem oraz Polonią Światową;
  • upowszechnianie wiedzy o historii, kulturze i aktualnym życiu w Polsce oraz rozwijanie działalności kulturalnej;
  • pielęgnowanie języka, polskich zwyczajów i obyczajów;
  • dbałość o dobre imię Polski i Polaków9.

Towarzystwo prowadzi w Swobodzie-Raszków swój niewielki Dom Polski, który jest centrum spotkań, nauki oraz wydarzeń kulturalnych. W 2022 r., dzięki pomocy Stowarzyszenia Odra-Niemen, udało się przeprowadzić jego remont10.

Rybnica

Rybnica to miasto położone na lewym brzegu Dniestru. Liczy około 48 tys. mieszkańców, z czego około 480 osób to Polacy11. Miejscowość założona została w XVII wieku, a do 1793 r. znajdowała się w granicach I Rzeczpospolitej. Polską szlachtę w te rejony przyciągała tania i niezwykle urodzajna ziemia. Jednakże po rozbiorach Polski, Polacy przetrwać musieli niezwykle burzliwe dzieje – w tym represje na tle narodowościowym i religijnym. Mimo tych trudności nie utracili jednak poczucia swojej tożsamości narodowej oraz nie porzucili wiary religijnej – przez ponad 30 lat odprawiali nabożeństwa w domach, gdy nie było to możliwe w kościele.

Pewne ożywienie życia polonijnego nastąpiło w czasach współczesnych. W 1992 r. do Rybnicy przybył ks. Tadeusz Magierowski, który podjął się realizacji celu, jakim była budowa nowego kościoła. Świątynia zaczęła powstawać w miejscu dawnego polskiego cmentarza, który został zniszczony przez władze radzieckie. Cel nie był łatwy, aczkolwiek wysiłek i determinacja pozwoliły na osiągnięcie sukcesu – w 2003 r. udało się konsekrować kościół. Dziś, w jego podziemiach prowadzone są lekcje języka polskiego dla dzieci i dorosłych, obok działa parafialny dom opiekuńczy dla seniorów, a pozostałym potrzebującym pomoc niesie Caritas.12 Powstanie polskiej parafii nie było jednak jedynym istotnym wydarzeniem dla miejscowych Polaków. W roku 2002 w Rybnicy założono Rybnicko-Polskie Stowarzyszenie „Polonia”13.

Panorama Rybnicy. Autorstwa Guttorm Flatabø from Leikanger, Norway – View on Ribniţa, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2110678

„Jasna Góra” w Tyraspolu

17 sierpnia 2004 r. z inicjatywy naddniestrzańskich Polaków założone zostało Towarzystwo Polskiej Kultury „Jasna Góra”. Skupia ono zarówno osoby pochodzenia polskiego, jak i sympatyków polskiej kultury. Cele towarzystwa to m.in. prowadzenie działań mających na celu odrodzenie ducha narodowego i świadomości etnicznej miejscowych Polaków, ochrona oraz rozwój polskiej kultury i pamięci historycznej, a także działalność w sferach przedsiębiorczości i edukacji.

Siedziba Towarzystwa Znajduje się w Tyraspolu – to właśnie tam, w Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” prowadzone są różne formy edukacji – w tym nauczanie języka polskiego. Prowadzi je obecnie emerytowany nauczyciel z Polski, poruszając na zajęciach nie tylko kwestie językowe, ale także historyczno-geograficzne. W 2019 w zajęciach uczestniczyło około 130 osób. Poza Tyraspolem, oddziały Towarzystwa znajdują się także w Raszkowie, Swobodzie-Raszkowie, w Rybnicy oraz w Benderach14.

  1. J. Solak, Mołdawia: republika na trzy pęknięta. Historyczno-społeczny, militarny i geopolityczny wymiar „zamrożonego konfliktu” o Naddniestrze, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2014, s. 97–98. ↩︎
  2. Naddniestrze, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Naddniestrze (dostęp: 01.07.2024). ↩︎
  3. Historia Naddniestrza, Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, źródło: https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/Dm8sjR0dc (dostęp: 01.07.2024). ↩︎
  4. K. Czawaga, O Polakach między Donem, Dniestrem a Prutem, rozmowa z dr hab.  Heleną Krasowską, Kurier Galicyjski, źródło: https://kuriergalicyjski.com/o-polakach-miedzy-donem-dniestrem-a-prutem/ (dostęp: 01.07.2024). ↩︎
  5. Historia Naddniestrza, Zintegrowana Platforma Edukacyjna… poz. cyt. ↩︎
  6. K. Zdybel, Naddniestrze – Kresy Kresów, Portal Kresy.pl, źródło: https://kresy.pl/publicystyka/naddniestrze-kresy-kresow/ (dostęp: 01.07.2024). ↩︎
  7. Dom Polski w Raszkowie, Fundacja Humana Mundi, źródło: https://humanamundi.pl/dom-polski-w-raszkowie-2/ (dostęp: 01.07.2024). ↩︎
  8. Tamże. ↩︎
  9. SŁOBODA-RASZKÓW TOWARZYSTWO POLSKIEJ KULTURY „MAŁA OJCZYZNA”, Strona Facebook organizacji, źródło: https://www.facebook.com/groups/2522973284621660/ (dostęp: 02.07.2024). ↩︎
  10. Drobny remont Domu Polskiego Towarzystwa Polskiej Kultury “Mała Ojczyzna” w Słobodzie-Raszków w Naddniestrzu, Stowarzyszenie Odra-Niemen, źródło: https://odraniemen.org/aktualnosci/drobny-remont-domu-polskiego-towarzystwa-polskiej-kultury-mala-ojczyzna-w-slobodzie-raszkow-w-naddniestrzu/ (dostęp: 02.07.2024). ↩︎
  11. Rybnica, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rybnica_(miasto) (dostęp: 01.07.2024). ↩︎
  12. K. Zdybel, Naddniestrze – Kresy Kresów… poz. cyt. ↩︎
  13. Rybnica, Wikipedia… poz. cyt. ↩︎
  14. K. Zdybel, Naddniestrze – Kresy Kresów… poz. cyt. ↩︎

Bibliografia:

  1. Czawaga K., O Polakach między Donem, Dniestrem a Prutem, rozmowa z dr hab. Heleną Krasowską, Kurier Galicyjski, źródło: https://kuriergalicyjski.com/o-polakach-miedzy-donem-dniestrem-a-prutem/ (dostęp: 01.07.2024).
  2. Dom Polski w Raszkowie, Fundacja Humana Mundi, źródło: https://humanamundi.pl/dom-polski-w-raszkowie-2/ (dostęp: 01.07.2024).
  3. Historia Naddniestrza, Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, źródło: https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/Dm8sjR0dc (dostęp: 01.07.2024).
  4. Naddniestrze, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Naddniestrze (dostęp: 01.07.2024).
  5. Rybnica, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rybnica_(miasto) (dostęp: 01.07.2024).
  6. Solak J., Mołdawia: republika na trzy pęknięta. Historyczno-społeczny, militarny i geopolityczny wymiar „zamrożonego konfliktu” o Naddniestrze, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2014.
  7. Zdybel K., Naddniestrze – Kresy Kresów, Portal Kresy.pl, źródło: https://kresy.pl/publicystyka/naddniestrze-kresy-kresow/ (dostęp: 01.07.2024).
  8. SŁOBODA-RASZKÓW TOWARZYSTWO POLSKIEJ KULTURY „MAŁA OJCZYZNA”, Strona Facebook organizacji, źródło: https://www.facebook.com/groups/2522973284621660/ (dostęp: 02.07.2024).
  9. Drobny remont Domu Polskiego Towarzystwa Polskiej Kultury “Mała Ojczyzna” w Słobodzie-Raszków w Naddniestrzu, Stowarzyszenie Odra-Niemen, źródło: https://odraniemen.org/aktualnosci/drobny-remont-domu-polskiego-towarzystwa-polskiej-kultury-mala-ojczyzna-w-slobodzie-raszkow-w-naddniestrzu/ (dostęp: 02.07.2024).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content