„Mała Polska w Nepalu” – Fundacja, która pomagała odbudować Nepal po kataklizmie

Autor:Anna Kuleszewicz-Toborek

Nepal – państwo położone w Azji, najczęściej kojarzone z najwyższymi górami świata. Czy w tym dalekim, górzystym kraju znaleźć można inne polskie ślady niż te pozostawione przy himalajskich szczytach? Okazuje się, że tak! A dowodem tego jest Fundacja „Mała Polska w Nepalu”, którą stworzyła para dobrych polsko-nepalskich serc. Poznajcie historię organizacji, która pomagała Nepalczykom po tragicznym trzęsieniu ziemi w 2015 r.

Himalajskie szczyty w Nepalu. Źródło: pixabay
Himalajskie szczyty w Nepalu. Źródło: pixabay

„Mała Polska w Nepalu”

Fundacja „Mała Polska w Nepalu” powstała w 2015 roku jako odpowiedź na tragiczne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal w kwietniu i maju tego samego roku. Kataklizm ten pochłonął blisko 10 000 ofiar, a setki tysięcy ludzi straciły swoje domy i dorobek życia. W obliczu tej tragedii Sujan Pandey i Magdalena Pietruszka-Pandey, właściciele agencji trekkingowej Exploring Nepal Treks & Adventures, zaangażowali się w pomoc poszkodowanym, co zaowocowało inicjatywą stworzenia „Małej Polski w Nepalu”.

Pierwszym celem fundacji była odbudowa wsi Dumre w dystrykcie Nuwakot, położona około 29 km od Katmandu. Wieś ta została całkowicie zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Dzięki wsparciu darczyńców udało się odbudować zbiornik na wodę pitną, szkołę podstawową oraz postawić Dom Polski, służący jako miejsce spotkań i wymiany doświadczeń między Polakami a Nepalczykami1.

Logo Fundacji „Mała Polska w Nepalu”. Źródło: malapolskawnepalu.org
Logo Fundacji „Mała Polska w Nepalu”. Źródło: malapolskawnepalu.org

Jak to się zaczęło?

Założyciele fundacji, Sujan Pandey i Magdalena Pietruszka-Pandey, połączyli swoje doświadczenia i pasje, aby nieść pomoc potrzebującym. Jak to się jednak zaczęło? Magdalena Pietruszka-Pandey pochodzi z Chełmna2. Z zawodu jest psychologiem i terapeutą3. W Himalaje zagnała ją miłość do gór wysokich, które pragnęła zobaczyć. Wyjeżdżając w Himalaje nie zdawała sobie sprawy, że w Nepalu na dłużej zatrzyma ją także miłość – tym razem jednak do człowieka. Swojego męża poznała właśnie podczas wyprawy. Suyan Pandey jest doświadczonym przewodnikiem himalajskim i miłośnikiem gór4.

Małżeństwo prowadzi w Katmandu, stolicy Nepalu, także swój biznes – agencję trekkingową Exploring Nepal Treks & Adventures Pvt. Ltd. Agencja specjalizująca się w organizacji wypraw górskich, trekkingów oraz wycieczek kulturowych po Nepalu, Tybecie, Bhutanie i Indiach. Firma oferuje szeroką gamę usług, od klasycznych trekkingów w Himalajach, takich jak Annapurna Circuit, Everest Base Camp czy Langtang, po bardziej unikalne i mniej uczęszczane szlaki5.

Sujan Pandey, współwłaściciel firmy Nepal Mountain Adventer i współzałożyciel Fundacji „Mała Polska w  Nepalu”. Źródło: https://www.facebook.com/MalaPolskaWNepalu/
Sujan Pandey, współwłaściciel firmy Nepal Mountain Adventer i współzałożyciel Fundacji „Mała Polska w  Nepalu”. Źródło: https://www.facebook.com/MalaPolskaWNepalu/

Zryw serca, który zrodził fundację

Rodzina Magdaleny i Sujana przeżyła trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal w 2015 r. Niestety, wiele osób nie miało takiego szczęścia. Kataklizm pochłonął ponad 10 000 ludzkich istnień i zmiótł dobytek wielu rodzin z powierzchni ziemi6. To właśnie wtedy Sujan poczuł, że musi pomóc swoim rodakom. Magdalena postanowiła wesprzeć męża. I tak właśnie w Nepalu zrodziła się „Mała Polska”.

Bezpośrednio po katastrofie, dzięki wsparciu polskich przyjaciół, Magdalenie i Sujanowi udało się udzielić doraźnej pomocy mieszkańcom wiosek w regionach Nuwakot, Dadhing i Kavre, którym dostarczyli namioty, żywność oraz niezbędne artykuły codziennego użytku. Szybko okazało się jednak, że potrzeby są większe, dlatego postanowili działać.

Magdalena Pietruszka-Pandey z dziećmi z Dumre. Źródło: https://www.facebook.com/MalaPolskaWNepalu/
Magdalena Pietruszka-Pandey z dziećmi z Dumre. Źródło: https://www.facebook.com/MalaPolskaWNepalu/

Dumre, czyli „mała Polska” na nepalskiej ziemi

Głównym celem fundacji była odbudowa 16 domów oraz szkoły we wsi Dumre, położonej około 30 m od Katmandu (dystrykt Nuwaot). Wieś ta została zniszczona całkowicie podczas trzęsienia, a w wyniku kataklizmu ucierpieli przyjaciele i pracownicy Magdaleny i Sujana.

Madalena o projekcie mówiła następująco:

„Naszym marzeniem jest stworzenie w Dumre miejsca, które nazwaliśmy „Mała Polska” (Little Poland) – przestrzeni, gdzie będzie powiewać polska flaga, a mieszkańcy będą świadomi, że odbudowa ich domów była możliwa dzięki wsparciu Polaków. Chcemy również, aby osoby podróżujące do Nepalu miały okazję odwiedzić to miejsce i spędzić tam kilka dni. W ramach projektu powstanie także Dom Polski – centrum spotkań dla turystów, wolontariuszy, darczyńców oraz ambasadorów Małej Polski7”.

Początki odbudowy budynków w Dumre. Źródło: https://www.facebook.com/MalaPolskaWNepalu/
Początki odbudowy budynków w Dumre. Źródło: https://www.facebook.com/MalaPolskaWNepalu/

Koniec czy nowy początek?

Działania fundacji nie ograniczały się jedynie do odbudowy infrastruktury. „Mała Polska w Nepalu” angażowała się również w finansowanie edukacji dzieci, leczenie osób w trudnej sytuacji materialnej oraz wspieranie ubogich rodzin i kobiet pragnących podjąć pracę zarobkową. Fundacja aktywnie promowała także turystykę w Nepalu, zachęcając Polaków do odwiedzania tego kraju, co stanowiło dodatkową formę wsparcia dla jego mieszkańców.

Niestety, 1 stycznia 2025 r. Zarząd Fundacji podjął decyzję o jej rozwiązaniu8. Czy jest to koniec działalności, czy może tylko przekształcenie jej oficjalnej formy? Tego jeszcze nie wiadomo – na stronie fundacji nie udało się jeszcze znaleźć żadnej informacji. Wiadomo natomiast, że swoje usługi nieprzerwanie świadczy agencja trekkingowa prowadzona przez polsko-nepalskie małżeństwo Magdaleny i Sajana.

  1. O Fundacji, Mała Polska w Nepalu, źródło: https://malapolskawnepalu.org/#fundacja (dostęp: 01.02.2025). ↩︎
  2. J. Barczyński, Z Chełma do Nepalu. „Zagnały mnie tam marzenia, a zatrzymała miłość”, Dziennik Wschodni, źródło:  https://www.dziennikwschodni.pl/chelm/z-chelma-do-nepalu-zagnaly-mnie-tam-marzenia-a-zatrzymala-milosc,n,150129812.html (dostęp: 02.02.2025). ↩︎
  3. Poradnia Zdrowia Psychicznego, Almed Chełm, źródło: http://almed-chelm.pl/poradnia-zdrowia-psychicznego/ (dostęp: 02.02.2025). ↩︎
  4. J. Barczyński, poz. cyt. ↩︎
  5. Nepal Mountain Adventure, źródło: https://nmanepal.com/ (dostęp: 01.02.2025). ↩︎
  6. O Fundacji… poz. cyt. ↩︎
  7. Mała Polska w Nepalu, Finanse + controlling, źródło: https://www.finanseicontrolling.pl/o-tym-sie-mowi/mala-polska-w-nepalu (dostęp: 02.02.2025). ↩︎
  8. Ogłoszenia. Likwidacja Fundacji „Mała Polska w Nepalu”, NGO.PL, źródło: https://ogloszenia.ngo.pl/475266-likwidacja-fundacji-mala-polska-w-nepalu.html (dostęp: 01.02.2025). ↩︎

Bibliografia:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content