Taboryszki to niewielka wieś nad rzeką Mereczanką w malowniczej części Litwy przy granicy z Białorusią, gdzie Polacy stanowią prawie 80 procent mieszkańców. Pozostałą część zamieszkują Litwini, Rosjanie i Białorusini. Warto odwiedzić to miejsce z kilku powodów. Są tu pozostałości dworów, wspaniałe krajobrazy, zanurzona w przeszłości polskość, ślady wielkiej kresowej malarki Anny Krepsztul oraz najstarszy na Litwie drewniany kościół sprzed kilku stuleci.
Kościół św. Michała Archanioła w Taboryszkach
Jest to najstarsza i najpiękniejsza drewniana budowla sakralna w rejonie Solecznickim którą wzniesiono dla karmelitów bosych w 1770 roku. Kościół ufundował Michał Skarbek-Ważyński, właściciel miejscowego majątku. Ród Ważyńskich pamiętają do dziś mieszkańcy Taboryszek, a w samym kościele mnóstwo jest śladów dawnych właścicieli.
Drewniany kościół zbudowany jest na planie prostokąta. To bazylika trójnawowa z prezbiterium zamkniętym pięciobocznie. Budynek ma dwie zakrystie. Boczne nawy są dużo niższe od głównej i cofnięte w stosunku do niej. Wysoki dach kościoła ma dwie niewielkie wieżyczki. Na szczycie przedniej fasady świątyni jest krzywoliniowy, barokowy fronton. We wnętrzu znajdują się barokowe, bogato rzeźbione ołtarze, które pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Trzy z nich znajdują się w prezbiterium oraz po jednym w nawach bocznych. Kościół ozdabia piękna rokokowa ambona i prospekt organowy również w takim stylu. Przed świątynią znajduje się drewniana dzwonnica, która jednocześnie jest bramą na teren kościelny. Swoją posługę kapłańską zaczynał tu błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko w 1914 roku. W latach 1914-1918 pełnił w Taboryszkach funkcję wikariusza.
Muzeum ludowej malarki Anny Krepsztul
Muzeum Anny Krepsztul w Taboryszkach powstało w 2008 roku. Był to pomysł Henryka Danulewicza, którego poparł Samorząd Solecznicki, siostra malarki oraz społeczność wiejska. Muzeum powstało w budynku szkoły podstawowej w Taboryszkach. Na ten cel wyremontowano i przeznaczono trzy ekspozycyjne sale w których rozmieszczono ponad pięćdziesiąt obrazów, prace rysunkowe, tkaniny artystyczne i rękodzieło ludowe, zdjęcia rodzinne i filmy o artystce. Odtworzono również pokój sypialny malarki. Jej ręcznie stworzone dywany dekorują pomieszczenia, podobnie tak, jak było w jej prywatnym domu. Muzeum obecnie odwiedza wielu turystów. Są to wycieczki z różnych krajów Europy. Przyjeżdżają tu również obywatele Kanady, gdzie znajduje się największy obraz Pani Anny w tzw. kanadyjskim Wilnie. Jest to obraz Jezusa Miłosiernego, który poświęcił papież Jan Paweł II.
Oprócz wycieczek, w muzeum odbywają się coroczne plenery, wystawy i wydarzenia kulturalne. Najbardziej uroczyste imprezy są w dniu urodzin i imienin malarki. Dorobek artystyczny Anny Krepsztul to ponad 3,5 tysiąca prac: obrazów, rysunków i haftów. Stale rozszerzają się zasoby materiałów o życiu i twórczości artystki. Nazywano ją na Wileńszczyźnie Nadworną Malarką Ostrobramskiej. Niezmierny i nieskończony ból był nieodzowną częścią każdego dnia słynnej malarki. Wielu ludzi kochało Panią Annę za niezwykłą życzliwość. Jej twórczość tchnie radością, dobrocią, miłością do Boga i rodziny. Malarka była Honorowym Obywatelem Rejonu Solecznickiego. Otrzymała ten tytuł jako jedna z pierwszych w historii.
Dwór Ważyńskich w Taboryszkach (1914 rok)
Do pamiątek architektonicznych w Taboryszkach należy także świron, który znajduję się przy drodze do miejscowości Turgiele. Położony jest w miejscu dawnego dworu. Świron jak i były pałacyk, w pierwszej połowie XIX wieku wybudował Hieronim Skarbka – Ważyński. Dwór ten przyczynia się do stwierdzenia iż Taboryszki, to malownicza kresowa wieś na Litwie