Alaska może być opisana jako królowa zimna i surowego piękna. Jest miejscem dzikim, w którym przyroda wciąż znacząco dominuje nad człowiekiem. Ale ta dzikość, wraz z zasobnością bogactw naturalnych, od wielu lat przyciąga tam osadników. Na Alasce nie zabrakło także Polaków. I choć nie stanowili oni nigdy dużej społeczności, to ich obecność była i jest zauważalna.
Historia osadnictwa na Alasce
Alaska, największy stan USA, położony na północno-zachodnim krańcu kontynentu, jest znany ze swojego surowego klimatu, zapierających dech w piersiach krajobrazów i bogactwa naturalnych zasobów. Terytorium to, które dawniej należało do Rosji, zostało zakupione przez Stany Zjednoczone w 1867 roku za kwotę 7,2 miliona dolarów. Alaska stała się 49. stanem USA w 1959 roku1.
Historia osadnictwa na Alasce jest długa i złożona. Przez tysiąclecia tereny te były zamieszkiwane przez rdzennych mieszkańców, takich jak Aleuci, Inuiti i Tlingitowie, którzy przystosowali się do surowych warunków panujących na tych ziemiach. Pierwszymi Europejczykami, którzy pojawili się na Alasce, byli Rosjanie w XVIII wieku, zakładając kolonie i rozwijając handel futrami. Po sprzedaży terytorium Stanom Zjednoczonym, Alaska stała się miejscem licznych migracji, zwłaszcza w okresie gorączki złota pod koniec XIX wieku, kiedy to tysiące poszukiwaczy fortuny przybyło na te nieznane dotąd obszary.
Pierwsi Polacy na Alasce
Według zapisków kronikarskich, pierwszym Polakiem, który postawił swoją stopę na terytorium Alaski był pochodzący z Wołynia ksiądz Ignacy Kosarzewski. Miał on dotrzeć do alaskańskich wybrzeży jeszcze w XVIII wieku razem z rosyjskimi Kozakami. Niewiele wiadomo o tym duchownym, aczkolwiek jego imieniem nazwana została jedna z osad na Alasce (Osada Kosarewski) oraz jedna z rzek (Kosarefsky River)2.
Z kolei jednym z najsłynniejszych Polaków związanych z Alaską był Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski. Pochodził on z Wielkopolski i nawet był rodzinnie związany z niejakim… Fryderykiem Chopinem3! Los jednak rzucił go za ocean, gdzie został generałem w armii Abrahama Lincolna. Podczas swoich działań poszukiwał Polaków, pragnąć stworzyć polski oddział w Stanach Zjednoczonych. Udało mu się to i „Polish Legion” faktycznie powstał, a sam Krzyżanowski dał się poznać amerykańskim władzom jako doskonały organizator oraz przedsiębiorca. Jego zdolności na tyle przekonały Amerykanów, że zaangażowali Krzyżanowskiego w negocjacje prowadzone z Rosją w celu wykupienia Alaski. Niewielu zdaje sobie sprawę, ale to właśnie zasługą jego umiejętności było wynegocjowanie słynnej, niskiej kwoty zakupu Alaski przez Amerykanów. W ramach wdzięczności, Krzyżanowski mianowany został pierwszym amerykańskim gubernatorem nowego stanu Alaska4.
Mówiąc o historycznej obecności Polaków na Alasce niesposób nie wspomnieć jeszcze o utworzonej w XIX w. Rosyjsko-Amerykańskiej Kompanii Handlowej. Wielu Polaków pracowało w niej, nierzadko zajmując kierownicze stanowiska. Dyrektorami Kampanii byli Polacy: Szymon Janowicz oraz Stefan Wojewódzki – to właśnie od ich nazwisk powstały nazwy niektórych alaskańskich obszarów, jak np. Wojewodsi Island czy też Wojewodski Harbour. Innymi polskimi uczestnikami kampanii, o których warto wspomnieć byli Filip Baranowicz oraz Dionizy Zaremba. Pierwszy z nich, Filp Baranowicz, okazał się pionierem przemysłowego rozwoju rybołówstwa na Alasce (jego imie nosi niewielki port rybacki na wyspie Księcia Walii). Z kolei Zaremba był kapitanem statku i podczas swojej pracy wykonał wiele rejsów rozpoznawczych, odkrywając nowe alaskańskie obszary (m.in. rzekę Stikine)5.
Współczesna Polska Mniejszość na Alasce
Współczesna Polonia na Alasce nie jest zbyt duża, w dodatku jest ona rozproszona po różnych częściach stanu6. Według spisu ludności z 2000 r., 13 268 osób mieszkających na Alasce zadeklarowało narodowość polską7. W większości byli to Polacy, którzy dotarli na Alaskę w latach 80. XX w., uciekając z Polski przed widmem komunizmu8. Co jednak ciekawe, ostatni spis z 2017 r. wykazał liczbę już 17 000 Polaków, co oznacza, że naszych Rodaków na Alasce przybywa. Polacy stanowią łącznie około 2,1% ogółu alaskańskiej ludności9.
Warto zauważyć, że spis pokazuje jedynie stałych mieszkańców stanu. Nie uwzględnia on Polaków, którzy na Alaskę przybywają czasowo lub sezonowo w poszukiwaniu pracy oraz przygód. Oznacza to, że w praktyce mniejszość polska na Alasce może być większa – przynajmniej sezonowo.
Organizacje polonijne na Alasce
Ze względu na swoją specyfikę i duże rozproszenie, polska mniejszość raczej nie organizuje się w oddzielne struktury o charakterze polonijnym. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie utrzymują więzi ze sobą nawzajem oraz swoją ojczyzną – na Alasce istnieje kilka organizacji Polonijnych. Jednym z nich jest działający od lat 70 XX w. w Anchorage Polish Club Anchorage Alaska, który jest organizacją non profit i utrzymuje się ze składek członkowskich kultywującą polską kulturę i tradycję oraz organizującą imprezy o charakterze polonijnym. Polacy uczestniczą także aktywnie w życiu lokalnego Kościoła Katolickiego10.
- Jak handlowano Alaską, portal Ze Świata, źródło: https://web.archive.org/web/20160314070551/http://ze-swiata.pl/jak-handlowano-alaska/ (dostęp: 14.08.2024). ↩︎
- K. Woynarowska, Polacy na Alasce, Portal Niedziela, źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/51739/nd/Polacy-na-Alasce (dostęp: 12.08.2024). ↩︎
- M. Kałuski, Polacy w USA i na Alasce, portal Kworum, źródło: https://www.kworum.com.pl/art10013,polacy_w_usa_na_alasce.html (dostęp: 13.08.2024). ↩︎
- K. Woynarowska, poz. cyt. ↩︎
- M. Kałuski, poz. cyt. ↩︎
- M. Bachowski, Damian Mieszka na Alasce. „Tutjsi Polacy są często Bardzo Dumni”, Portal Noizz, źródło: https://noizz.pl/spoleczenstwo/damian-mieszka-na-alasce-tutejsi-polacy-czesto-sa-bardzo-dumni/jeq6ykk (dostęp: 13.08.2024). ↩︎
- M. Kałuski, poz. cyt. ↩︎
- M. Bachowski, poz. cyt. ↩︎
- M. Kałuski, poz. cyt. ↩︎
- Tamże. ↩︎
Bibliografia:
- Bachowski M., Damian Mieszka na Alasce. „Tutjsi Polacy są często Bardzo Dumni”, Portal Noizz, źródło: https://noizz.pl/spoleczenstwo/damian-mieszka-na-alasce-tutejsi-polacy-czesto-sa-bardzo-dumni/jeq6ykk (dostęp: 13.08.2024).
- Jak handlowano Alaską, portal Ze Świata, źródło: https://web.archive.org/web/20160314070551/http://ze-swiata.pl/jak-handlowano-alaska/ (dostęp: 14.08.2024)
- Kałuski M., Polacy w USA i na Alasce, portal Kworum, źródło: https://www.kworum.com.pl/art10013,polacy_w_usa_na_alasce.html (dostęp: 13.08.2024).
- Woynarowska K, Polacy na Alasce, Portal Niedziela, źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/51739/nd/Polacy-na-Alasce (dostęp: 12.08.2024).