Występ w czasie imprezy poświęconej szkolnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Projekt „Obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości”

Chociaż powoli przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia to wciąż nie milkną echa radosnych obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nasz kraj. Nie tylko w Polsce, ale i poza granicami Naszego państwa odbyła się niezliczona ilość wydarzeń związanych z tym cudownym dniem. Jednym z miejsc, gdzie hucznie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości było Gimnazjum imienia Juliusza Słowackiego w litewskich Bezdanach. Dzieci przez większość listopada poprzez różne aktywności celebrowały rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy Państwa do przeczytania obszernej relacji z tych radosnych listopadowych dni.

Uczniowie wraz z nauczycielami podczas wizyty na wileńskiej Rossie. Źródlo: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=30909&lang=pl
Uczniowie wraz z nauczycielami podczas wizyty na wileńskiej Rossie. Źródlo: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=30909&lang=pl

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowy moment w kalendarzu historycznym, który każdego roku daje okazję do refleksji nad przeszłością i przyszłością naszego narodu. W gimnazjum realizowany był projekt edukacyjny pt. Obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości”, który miał na celu przybliżenie uczniom tego ważnego wydarzenia, a także rozwijanie ich umiejętności i wrażliwości patriotycznej. Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych aktywnościach, które miały na celu pogłębienie ich wiedzy historycznej, rozwijanie zdolności artystycznych oraz pielęgnowanie tożsamości narodowej. Wśród inicjatyw znalazły się konkursy: plastyczny oraz historyczny „106 pytań z historii Polski”. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami, co motywowało młodzież do dalszego rozwijania wiedzy i talentów.

Także odbyła się wycieczka do Powiewiórki i Zułowa, znajdujących się w rejonie święciańskim Uczniowie mieli okazję poznać rodzinne strony Józefa Piłsudskiego, jednej z najważniejszych postaci w historii odzyskania niepodległości Polski. Zwiedzanie rodzinnych stron Marszałka pozwoliło uczniom zbliżyć się do korzeni jednej z najważniejszych postaci w historii walki o niepodległość Polski.W Zułowie uczniowie przeszli Aleją Pamięci Narodowej, obejrzeli stele, upamiętniające ważne dla historii Polski postacie oraz wydarzenia. Następnie odwiedzili kościół pw. św. Kazimierza w Powiewiórce, w którym ochrzczono przyszłego Komendanta. Także symboliczne zapalenie zniczy na Rossie podkreśliło pamięć i szacunek dla Marszałka oraz jego rodziny.

W ramach projektu odbyła się gimnazjalna impreza. Program artystyczny składał się z wierszy przeplatanych muzyką i tańcem. Uczniowie oglądali film o znaczeniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski, pogłębili swą wiedzę o polskich symbolach narodowych. Uwieńczeniem imprezy patriotycznej było wspólne odśpiewanie piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Natomiast uczniowie klas starszych przyszykowali montaż słowno-muzyczny, podczas którego zabrzmiały słynne patriotyczne pieśni, były deklamowane wiersze, dziewczynki klas 5-6 wykonały piękny taniec, zebrani obejrzeli nakręcony prze uczniów klasy IIIG filmik o naszej „małej ojczyźnie”, w której swoimi myślami dzielą się z uczniami mieszkańcy Bezdan.

Projekt „Obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości” w sposób kreatywny i różnorodny umożliwił uczniom zgłębianie wiedzy historycznej, budowanie tożsamości narodowej oraz rozwijanie poczucia dumy z polskiego dziedzictwa. Działania te były okazją do wspólnego świętowania i refleksji nad znaczeniem wolności i niepodległości w życiu narodu.

Tatiana Lachowicz, Ana Maciulewicz

Uczennica składa znicz przy tablicy poświęconej powstańcom listopadowym. Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=30909&lang=pl
Uczennica składa znicz przy tablicy poświęconej powstańcom listopadowym. Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=30909&lang=pl

Źrodło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=30909&lang=pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content