W językach węgierskim i polskim istnieje wiele podobnych słów. Profesor Miodek i polsko węgierskie słówka. W programie „Słownik polsko@polski” wystąpili uczniowie polskiej szkoły w Budapeszcie.
Słownik polsko@polski to program TVP Polonia poświęcony kulturze języka polskiego. W każdym odcinku językoznawca profesor Jan Miodek rozmawia o współczesnej polszczyźnie z widzami rozsianymi po wszystkich zakątkach świata. Audycję prowadzi doktor Justyna Janus-Konarska. Reżyserem programu jest Witold Świętnicki.
W programie „Słownik polsko@polski” wystąpili uczniowie polskiej szkoły w Budapeszcie.
Program ma formę odpowiedzi na pytania nadsyłane przez widzów za pomocą poczty lub zadawane bezpośrednio w trakcie nagrania za pośrednictwem wideorozmowy. W odcinku 612 (616) programu Słownik polsko@polski na zaproszenie prowadzących wystąpiła Szkoła Polska im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie. W językach węgierskim i polskim istnieje wiele podobnych słów, np. Kulcs-klucz, csiperke-pieczarka. W odcinku zastanawiano się kto przejął słowa od kogo. Węgrzy od Polaków, czy Polacy od Węgrów? Szkoła była reprezentowana przez uczniów: Magnusa i Ludwika oraz panie nauczycielki: Zofię i Gabrielę. Ekipa została wyróżniona w programie Słownik polsko@polski. W nagrodę wspólnie otrzymali najnowszą książką prof. Jana Miodka. Szkołę rozpiera duma i wielka radość. A w bibliotece już się ustawiła kolejka chętnych do lektury.
Wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć odcinek z przedstawicielami Szkoły Polskiej w Budapeszcie pod linkiem: https://vod.tvp.pl/programy,88/slownik-polskopolski-odcinki,273625
Jan Franciszek Miodek jako autorytet w dziedzinie upowszechniania wiedzy o kulturze i poprawności języka ojczystego
Jan Franciszek Miodek to językoznawca, gramatyk normatywny, humanista i erudyta. Jest również prezenterem. Uznaje się go za autorytet w dziedzinie upowszechniania wiedzy o kulturze i poprawności języka ojczystego. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych oraz były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (1989–2016). Popularyzator wiedzy o języku polskim.
Zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000812268041 Wideorozmowa w programie Słownik polsko@polski