Postać Michała Jankowskiego, choć rozbrzmiewa echem w odległych krajobrazach rosyjskiego dalekiego wschodu, pozostaje często niedoceniona w polskiej pamięci narodowej. W pionierskich wysiłkach tego naturalisty i niezłomnego zesłańca widać jednak prawdziwą pasję i poświęcenie dla nauki, które przetrwały lata w forma geograficznych nazw – Półwysep Jankowskiego i Góra Jankowskiego. Co skłoniło Rosjan do uczczenia Polaka na taką skalę?
Młode lata Jankowskiego
Michał Jankowski, urodzony w 1842 r. w Złotorii koło Tykocina, przeszedł drogę od polskiego szlachcica do skazańca na sybirskim zesłaniu. Jego „winą” było wówczas dążenie do niepodległości Polski, manifestowane poprzez udział w powstaniu styczniowym. Już jako dwudziestokilkulatek, Jankowski usłyszał wyrok ośmiu lat przymusowej pracy na Syberii.
Po odbyciu kary, daleko od ojczystego kraju, Jankowski nie poddał się niemocy. Wręcz przeciwnie, odnalazł swoje powołanie na krańcach imperium rosyjskiego – jako przyrodnik i hodowca, a także odkrywca nowych gatunków oraz wielki entuzjasta i popularyzator wiedzy o Dalekim Wschodzie.
Życie Michała Jankowskiego na Półwyspie Sidemi
Jego działalność naukowa i hodowlana, zwłaszcza na półwyspie Sidemi, zwróciła uwagę na niego. To tam w imponującej skali prowadził hodowlę jeleni sika i koni, stosując innowacyjne metody, które pozwalały na zbieranie poroża bez szkody dla zwierząt. Jego stado liczyło w owym czasie ponad 2000 jeleni – wyjątkowe osiągnięcie na tamtejszych, surowych terenach.
Jankowski zasłynął także z odkryć archeologicznych. Prace, prowadzone przez niego pod koniec XIX wieku, odsłoniły tajemnice ludności zamieszkującej te obszary tysiące lat wcześniej. Odkopane artefakty pozwoliły na nazwanie istniejącej tu kultury mianem „kultury Jankowskiego”.
W uznaniu za swoje nieprzeciętne zasługi – już za życia – Jankowskiego, uczono się o nim w Rosji. Stał się postacią szanowaną zarówno za swoją naukową erudycję, jak i praktyczny wkład w rozwój rolnictwa i gospodarki regionu. Potwierdzeniem tego był wzrost gospodarczy na półwyspie Sidemi, dzięki zakładanym przez niego przedsiębiorstwom, takim jak fabryka wyrobów skórzanych czy księgarnia.
Świadectwo odwagi i mądrości
Półwysep Jankowskiego i Góra Jankowskiego to nie tylko geograficzne obiekty na mapie Azji, ale również symbole polskiego wkładu w eksplorację świata i naukę. Nazwane na cześć Michała Jankowskiego, przypominają o pasji, determinacji i odkrywczej naturze polskiego badacza. Dzięki jego pracom, świat zyskał lepsze zrozumienie Dalekiego Wschodu, a współczesne pokolenia mogą kontynuować jego misję, odkrywając i chroniąc te unikalne miejsca.
Michał Jankowski zmarł w 1912 r. w Soczi, jednak jego spuścizna żyje do dziś nie tylko w nazewnictwie Półwyspu Jankowskiego, ale także Góry Jankowskiej. Rosjanie, doceniając znaczenie Polaka dla rozwoju regionu, uczcili go w sposób, który przekracza epoki. Życiorys Michała Jankowskiego jest świadectwem, że nawet w obliczu przeciwności losu, można osiągnąć wielkość. Na Dalekim Wschodzie jego imię będzie zawsze symbolem odwagi, wiedzy i niespożytej ciekawości świata.