W sierpniu 2024 roku oficjalnie została zamknięta polska szkoła w Krasławiu na Łotwie. Jest to cios dla lokalnej społeczności, który odwlekany był przez niemal rok.
Wrzesień to czas powrotu uczniów do szkół. Niestety uczniowie Szkoły Podstawowej im. Rodu hr. Platerów w Krasławiu na Łotwie nie mają takiej możliwości. Przyczyną jest decyzja łotewskich władz samorządowych o likwidacji tej właśnie szkoły. Oficjalnym powodem jej zamknięcia jest brak funduszy oraz niewielka liczba osób do niej uczęszczających. Liczba ta oscylowała w okolicy 45 uczniów.
Jest to pokłosie nowelizacji ustawodawstwa łotewskiego, które zakłada ograniczenie szkolnictwa mniejszościowego z uwagi na trudności łotewskiego rządu związane z mniejszością rosyjską.
Szkoły polskie na Łotwie
Dotychczas na Łotwie funkcjonowały cztery szkoły polskie oraz jedno przedszkole. Aktualnie, po zamknięciu szkoły polskiej w Krasławiu, pozostały Polska Ogólnokształcąca Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz w Rydze, Państwowe Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu (Daugavpils), Państwowe Gimnazjum Polskie im. Stefana Batorego w Rzeżycy (Rezekne) oraz Polskie Przedszkole nr 29 im. Jana Platera Gajewskiego w Dyneburgu (Daugavpils). Poza tym, aktywnie działają Związek Polaków na Łotwie oraz inne organizacje zrzeszające się wokół środowiska polskiego.
Aktywność Stowarzyszenia Odra-Niemen na Łotwie
Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Wielkopolski jako stały punkt swoich wyjazdów pomocowych wybrało łotewski kierunek. Rok w rok w okresie bożonarodzeniowym, od ponad 10 lat, grupa wolontariuszy odwiedza Polaków na Łotwie z paczkami pamięci w ramach ogólnopolskiej akcji pn. „Rodacy Bohaterom”. Oprócz tego, za cel obrano wizyty w polskich szkołach na Łotwie. W ostatnich latach odwiedzano między innymi szkołę w Krasławiu z nadzieją na pogłębianie współpracy zarówno pomiędzy szkołą, jak i organizacją, ale przede wszystkim polskimi placówkami oświatowymi. Tym bardziej smuci, że los szkoły w Krasławiu został w ten sposób zapieczętowany. Pozostaje oddolna inicjatywa środowisk pragnących zachować lokalną tożsamość mniejszości polskiej.