W Ambasadzie RP w Londynie odbyły się uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie zgromadziło liczne grono przedstawicieli społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii oraz ich brytyjskich przyjaciół, którzy wspólnie uczcili tę wyjątkową rocznicę.
Spotkanie otworzył ambasador Piotr Wilczek, który powitał przybyłych gości, w tym honorowe osobistości. W gronie tym znaleźli się m.in. dr Rosena Allin-Khan, posłanka Partii Pracy i współprzewodnicząca All Party Parliamentary Group on Poland, Konsulowie Generalni RP z Londynu, Manchesteru i Edynburga, konsulowie honorowi RP, a także specjalnie przybyły z Warszawy Szef Służby Zagranicznej, minister Rafał Wiśniewski.
W swoim przemówieniu ambasador Wilczek podkreślił szczególne znaczenie Londynu w historii Polski, przypominając rolę tego miasta jako „stolicy Polski” na uchodźstwie podczas II wojny światowej i w latach powojennych. „To tutaj działał rząd polski na uchodźstwie, Prezydent i Rada Narodowa – instytucje, które choć po 1945 roku były nieuznawane przez większość państw świata, stały się depozytariuszami wolnej Polski, jej tradycji i wartości. To właśnie tutaj, w Londynie, biło serce niepodległej Rzeczpospolitej. Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowych miejscach, które były ostoją polskiej państwowości na emigracji. Instytut Piłsudskiego, Instytut Sikorskiego, ale także Ognisko Polskie, POSK i Biblioteka Polska – te placówki przez lata przechowywały i nadal przechowują skarby naszej historii, tradycji, kultury i ducha niepodległości” – powiedział ambasador.
Ambasador przypomniał także trudne czasy, gdy Polska była rozdarta między trzech zaborców, a jej istnienie było zagrożone. „Przez 123 lata Polska nie istniała na mapach świata, lecz przetrwała dzięki kulturze, językowi, tradycjom i niezłomnemu duchowi narodu. W 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość. Był to historyczny triumf, który zawdzięczamy nie tylko przywódcom, takim jak Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski i Wincenty Witos, ale także innym, niezliczonym bohaterom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny” – podkreślił.
Duma z polskich korzeni
Jednym z najbardziej wzruszających momentów wieczoru było przemówienie dr Roseny Allin-Khan, która przypomniała, że jest dumną córką polskiej matki i pakistańskiego ojca. „Czuję się Polką i jestem dumna z polskiej historii. To, o co walczyli moi przodkowie, o wolność, którą cieszymy się dziś w Polsce, jest w 100% polskie, jak wszystko inne. Więc jestem tu dzisiaj jako dumna Polka” – mówiła posłanka.
Dr Allin-Khan, współprzewodnicząca Parlamentarnej Grupy ds. Polski, podkreśliła również rolę języka polskiego w budowaniu tożsamości narodowej. „Jako Polacy mamy wiele powodów do świętowania, w tym nasz język. I jakże interesujące jest wiedzieć, że język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Wielkiej Brytanii, z czego możemy być niezmiernie dumni. Wiem, jaką radość sprawiała mi nauka polskiego w okresie dorastania. (…) Obiecuję wam, że będę ćwiczyć i usłyszycie moje następne przemówienie po polsku” – zadeklarowała, wzbudzając entuzjazm wśród słuchaczy.
Posłanka przypomniała również o kluczowych postaciach i wydarzeniach z polskiej historii – od króla Jana III Sobieskiego po współczesne sukcesy Polaków na arenie międzynarodowej. „Pamiętajmy o Polakach, którzy walczyli i umierali w brytyjskich mundurach, uciekając z okupowanej ojczyzny. Zastanówmy się nad tym przez chwilę, ponieważ nie ma większej ofiary niż poświęcenie polskiego życia dla wolności, którą cieszymy się w Wielkiej Brytanii i w Polsce” – powiedziała, zachęcając do pielęgnowania pamięci o przeszłości.
Pamięć o weteranach
W szczególny sposób uczczono pamięć polskich weteranów, którzy przez lata byli centralnym punktem obchodów niepodległościowych w Londynie. Niestety, w ubiegłym roku na wieczną wartę odeszło wielu zasłużonych bohaterów, w tym Marzenna Schejbal, Otton Hulacki, Witold Szmidt i Jan Stangryciuk. Ich życie, pełne poświęcenia, było inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków na emigracji.
Świętowanie w radosnej atmosferze
Po oficjalnych przemówieniach goście wspólnie odśpiewali hymny Polski i Wielkiej Brytanii, co stworzyło wyjątkową atmosferę jedności i wzajemnego szacunku. Następnie odbyła się uroczysta kolacja przygotowana przez szefa kuchni Ambasady RP. Smakowite potrawy, odwołujące się do polskiej tradycji kulinarnej, zdobyły uznanie zarówno polskich, jak i brytyjskich gości.
Wieczór zakończył się w radosnej, swobodnej atmosferze. Obchody w Ambasadzie RP przypomniały, że suwerenność i niepodległość nie są dane raz na zawsze, ale wymagają pielęgnowania i pamięci o bohaterach, którzy je wywalczyli. W tym duchu, zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia Polonii podtrzymują tradycje i dumę z polskiego dziedzictwa, budując mosty między Polską a Wielką Brytanią.
Zgromadzeni goście podkreślali, że współczesne relacje między Polską a Wielką Brytanią, zbudowane na fundamentach wspólnej historii, przyjaźni i współpracy, napawają dumą i nadzieją na przyszłość. To był wieczór pełen wzruszeń, refleksji i radości.
SPPW Southampton
Nasze stowarzyszenie otrzymało zaproszenie od Ambasadora Piotra Wilczek, aby móc obchodzić wspólnie z Polonią Święto Niepodległości w dniu 21.11 br.
Pani Prezes Krystyna Jenvey oraz Pani Bolesława Oleszczuk miały możliwość porozmawiania o ważnych dla Polonii problemach oraz planach na przyszły rok z generalnym konsulem Panią Renatą Kowalską. Spotkanie to dało również możliwość poznania dzialaczy polonijnych i rozmowy o dalszej wspólnej działalności na rzecz Ojczyzny. Podczas tego wieczoru zrodziło się wiele nowych pomysłów i planów na przyszły rok zarówno w Londynie jak i Southampton.