W niedzielę 7 kwietnia wystartowała okolicznościowa stacja krótkofalarska pod hasłem „Katyń 1940 Pamiętamy” – znak wywoławczy K4P. Przez dwa dni przeprowadzonych zostało 180 łączności z 16 krajami na 3 kontynentach. Jest to początek akcji upamiętniającej ofiary Zbrodni Katyńskiej, do której włączyli się krótkofalowcy z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Chicago.
Stacja ta została objęta Honorowym Patronatem Ordynariusza Polowego Wojska Polskiego ks. bp. Wiesława Lechowicza. Warto wspomnieć, że to nie pierwsza tego typu akcja polskich krótkofalowców. Miesiąc wcześniej w podobny sposób upamiętnieni zostali Żołnierze Wyklęci.
Pomysł na upamiętnienie bohaterów
Po raz pierwszy na taki pomysł wpadli na początku roku. Udało im się w dniach od 29 lutego do 3 marca 2024 wraz z grupą polskich i amerykańskich krótkofalowców aktywować specjalną stację okolicznościową upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych. Wtedy udało się połączyć z 239 stacjami z 6 kontynentów.
Pomysłodawca akcji, Grzegorz Tymiński z New Jersey, prezes Stowarzyszenia Pamięć działającego w USA, tak wspomina pierwszą edycję akcji, która poza łącznością radiową, miała także swój inny wymiar, czyli uporządkowanie mogił bohaterów i zapalenie na nich zniczy:
Była to wspaniała okazja, aby historia Żołnierzy Niezłomnych dotarła do ludzi z innych krajów i kontynentów. Kilka łączności wywarło na nas szczególne wrażenie. Jeden z kolegów krótkofalowców powiedział, że połączył się z nami, aby oddać hołd polskim żołnierzom. W rozmowie wspomniał, że jego ojciec urodził się w Polsce, walczył podczas II wojny światowej z Niemcami, a po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Inny, z okolic Edynburga w Szkocji zapytał, czy znamy historię Misia Wojtka? Zdziwił się, kiedy usłyszał, że na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie spoczywa wielu żołnierzy z II Korpusu Polskiego gen. Andersa, w którym służył kapral Miś Wojtek. Na połączenie z nami czekał też kolega krótkofalowiec z Częstochowy z Polski. Dzięki falom radiowym w eterze polska i amerykańska Częstochowa połączyły się. W piątek 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uporządkowaliśmy groby weteranów i zapaliliśmy znicze przy ich krzyżach. W niedzielę 3 marca uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających żołnierzy drugiej konspiracji, które miały miejsce w Amerykańskiej Częstochowie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Ojców Paulinów za umożliwienie rozmieszczenia anten i aktywację stacji. Danusi, Halince i Sławkowi za otwarte serce i życzliwość. Naszym żonom, przyjaciołom i znajomym oraz wszystkim, których widok rozciągniętych anten wzbudzał zainteresowanie akcją, kolegom krótkofalowcom za wszystkie łączności na pasmach 7, 12, 15, 17, 20 i 40 metrów w emisjach SSB, FT8, FT4, C4FM i DMR, oraz tym, którzy współtworzyli naszą akcję: Grzegorz KD2WQS, David KB3PYA, Bogdan K2RPF, Edward KB2PIW, Krzysztof SP7THW – former, Grzegorz KC2POL. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia, w których będziemy łączyli patriotyzm, historię i krótkofalarskie hobby. Cześć i chwała Bohaterom!
Hołd oddany polskim żołnierzom w amerykańskiej Częstochowie