Pionier klonowania i geniusz embriologii: Andrzej Tarkowski

Autor:Anna Kuleszewicz-Toborek

Profesor Andrzej Tarkowski to wybitna postać w dziedzinie embriologii. Był on naukowcem, który na stałe zapisał się w historii nauki jako pionier badań nad rozwojem zarodkowym ssaków. Jego przełomowe badania w latach 50. i 60., prowadzone głównie na Uniwersytecie Warszawskim oraz w czasie stażu na Uniwersytecie Paryskim, odegrały kluczową rolę w zrozumieniu wczesnych etapów rozwoju zarodkowego oraz zapoczątkowały intensywny rozwój badań nad klonowaniem. Praca Tarkowskiego położyła fundamenty pod nowoczesne techniki badawcze, które dziś są wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, terapii genowej oraz badaniach nad komórkami macierzystymi.

Laboratorium. Źródło: pixabay.com
Laboratorium. Źródło: pixabay.com

Wczesne lata i kształtowanie kariery naukowej Tarkowskiego

Andrzej Tarkowski urodził się 4 czerwca 1933 roku w Warszawie. Już jako młody człowiek wykazywał ogromne zainteresowanie biologią, co skłoniło go do podjęcia studiów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego1. To właśnie podczas studiów na warszawskiej uczelni młody jeszcze Tarkowski zainteresował się fascynującymi procesami związanymi z rozwojem organizmów. Ta fascynacja sprawiła, że dziedzinie embriologii poświęcił resztę swojego życia.

Można powiedzieć, że w pewnym sensie czasy sprzyjały Tarkowskiemu. Były lata powojenne, Polska odbudowywała się ze zniszczeń, a świat polskiej nauki również dokładał wszelkich starań, by się ponownie rozwinąć. Tarkowski, pełen zapału i młodzieńczej energii, wkroczył do świata nauki z ogromnym entuzjazmem. W swoich badaniach naukowych skoncentrował się typowo na zagadnieniach związanych z wczesnym rozwojem zarodkowym ssaków.

Tarkowski przez całe życie związany był ze swoją Alma Mater. W 1995 r. ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego. Nie hamował jednak swoich ambicji. Doktorat uzyskał szybko, bo już 1960 r., habilitację – w 1964. Z kolei zaszczytny tytuł profesora – w roku 1972. W latach 1964-2003 był kierownikiem Zakładu Embriologii, a w latach 1972-1981 oraz 1987-2002 – dyrektorem Instytutu Zoologii UW. Współpracował z prestiżowymi ośrodkami naukowymi na całym świecie. Był stypendystą Fundacji Rockefellera w Zakładzie Zoologii Uniwersytetu Północnej Walii (1960-61) oraz profesorem wizytującym m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Instytucie Rockefellera w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Adelajdzie oraz w Institut Jacques Monod (CNRS, Paryż)2.

Główna brama wejściowa Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: domena publiczna.
Główna brama wejściowa Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: domena publiczna.

Przełomowe badania Profesora

Już jako młody naukowiec, Tarkowski rozpoczął prace nad zarodkami ssaków, koncentrując się na możliwości manipulacji i modyfikacji komórek zarodkowych. Jednym z kluczowych osiągnięć było opracowanie techniki izolacji i hodowli komórek jajowych oraz przeprowadzanie eksperymentów na wczesnych etapach rozwoju zarodka. Był jednym z pierwszych naukowców, którzy z powodzeniem przeprowadzili podział blastomerów (komórek zarodkowych) myszy, co pozwoliło na uzyskanie dwóch identycznych zarodków z jednego oryginalnego zarodka.

Tarkowski wykazał również, że można do jednego zarodka dokleić drugi, a w efekcie powstanie jeden, większy zarodek, który w trakcie rozwoju wytworzy zwykłej wielkości płód. Tarkowski, w ramach wykorzystania swojej metody, tworzył myszy-chimery. Łączył ze sobą zarodki pochodzące od białych rodziców z zarodkami pochodzącymi od czarnych myszy. W efekcie otrzymywał pręgowane biało-czarne myszy-chimery. Dalsze badania pozwoliły wykazać, że rezultat był wynikiem wędrówek komórek skóry w trakcie rozwoju – dany sposób ich przemieszczania się warunkował czy sierść myszy będzie prążkowana lub łaciata. Wyniki tych badaniach miały odniesienie także do innych ssaków, w tym ludzi i posłużyły do opisania przebiegu rozwoju wielu ludzkich organów, układu krwionośnego, skóry oraz układu odpornościowego3.

Eksperymenty Tarkowskiego stanowiły przełomowe odkrycie i zainspirowały dalsze badania nad klonowaniem organizmów, gdyż dowodziły, że możliwe jest uzyskanie wielu organizmów z jednej komórki macierzystej. Jego badania udowodniły, że zarodki w początkowych stadiach rozwoju mają ogromny potencjał do rozwoju w pełnoprawne organizmy, a manipulacja nimi może prowadzić do stworzenia organizmów genetycznie identycznych, co otwierało nowe możliwości w badaniach nad klonowaniem.

Profesor Andrzej Tarkowski. Źródło: https://www.biol.uw.edu.pl/o-jednostce/in-memoriam/prof-andrzej-krzysztof-tarkowski/
Profesor Andrzej Tarkowski. Źródło: https://www.biol.uw.edu.pl/o-jednostce/in-memoriam/prof-andrzej-krzysztof-tarkowski/

Kluczowa publikacja i jej wpływ na embriologię

Publikacja wyników badań Tarkowskiego wzbudziła ogromne zainteresowanie na całym świecie. W swoich pracach, publikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych, Tarkowski opisał dokładnie proces podziału blastomerów oraz wyniki swoich eksperymentów. W jednym ze swych badań dowiódł, że możliwe jest stworzenie identycznych organizmów z jednego zarodka, co wywołało szeroką dyskusję na temat potencjału nauki do kontrolowania rozwoju organizmów.

Wpływ tej pracy na rozwój embriologii i genetyki był naprawdę ogromny. To właśnie wyniki badań Tarkowskiego stanowiły podstawę do dalszych badań nad klonowaniem, otworzyły także drogę do wykorzystania komórek zarodkowych w badaniach medycznych. Odkrycia Tarkowskiego przyczyniły się do rozwoju nauk takich jak genetyka rozwoju, biologia komórek macierzystych oraz biotechnologia, które dziś stanowią fundamenty nowoczesnej nauki.

Wkład Tarkowskiego w badania nad klonowaniem

Badania Tarkowskiego nad klonowaniem były przełomowe i inspirujące dla wielu naukowców. Jego praca wpłynęła na dalsze prace naukowe, które ostatecznie doprowadziły w 1996 r. do przeprowadzenia pierwszego klonowania ssaka, owcy Dolly (klonowanie przeprowadził zespół pod kierownictwem Iana Wilmuta i Keitha Campbella4). Choć Dolly przyszła na świat kilkadziesiąt lat po badaniach Tarkowskiego, to właśnie jego odkrycia położyły podwaliny pod techniki i metodologię, które umożliwiły takie osiągnięcie.

Prace Tarkowskiego nad klonowaniem zwróciły także uwagę na etyczne aspekty manipulacji zarodkami i klonowania. Jego badania wywołały liczne debaty na temat etyki ingerencji w procesy rozwojowe organizmów. Pytania o to, czy człowiek ma prawo tworzyć identyczne kopie organizmów i jakie mogą być konsekwencje takich działań, stały się tematem szerokiej dyskusji społecznej. Tarkowski, jako naukowiec, podchodził do tych kwestii z dystansem i rozwagą, koncentrując się przede wszystkim na poznawaniu i zrozumieniu mechanizmów biologicznych.

Wypchana Owca Dolly jako eksponat w Royal Museum of Scotland. Źródło: Źródło: Toni Barros from São Paulo, Brasil - Hello, Dolly!, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5816342
Wypchana Owca Dolly jako eksponat w Royal Museum of Scotland. Źródło: Źródło: Toni Barros from São Paulo, Brasil – Hello, Dolly!, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5816342

Dziedzictwo Tarkowskiego i jego wpływ na współczesną naukę

Dorobek Andrzeja Tarkowskiego w dziedzinie embriologii i klonowania stanowi inspirację dla wielu współczesnych badaczy. Dzięki jego pionierskim pracom nad rozwojem zarodkowym ssaków możliwe stało się rozwijanie nowoczesnych metod terapeutycznych. Komórki macierzyste, które są wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, stanowią dziś podstawę terapii wielu ciężkich schorzeń. Możliwość manipulacji genetycznych, którą umożliwiły badania Tarkowskiego, przyczyniła się do rozwoju technologii modyfikacji genetycznych, co znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, rolnictwie oraz przemyśle farmaceutycznym.

Tarkowski pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo – nie tylko w postaci publikacji naukowych, ale również poprzez swoje nauczanie i mentorstwo. Wielu jego uczniów kontynuowało jego badania, poszerzając wiedzę w zakresie embriologii i genetyki. Dzięki jego badaniom Polska stała się istotnym punktem na mapie światowej embriologii, a jego odkrycia są do dziś cytowane i wykorzystywane w nowych projektach badawczych.

Profesor pracował do swoich ostatnich dni – nawet po przejściu na emeryturę nie opuszczał laboratorium. I choć był profesorem-emerytem, to jego współpracownicy nazywali go „szefem”. Niestety, wszystkich swoich badań nie zdążył dokończyć. Zmarł 23 września 2016 r. w wieku 83 lat5.

Podsumowanie

Andrzej Tarkowski był naukowcem o niesłychanej pasji i oddaniu. Wyróżniało go wizjonerskie podejście do pracy naukowej. Jego prace wpłynęły na rozwój embriologii, genetyki oraz biotechnologii na całym świecie. Wkład Tarkowskiego w naukę nie ogranicza się tylko do osiągnięć technologicznych – jego prace wpłynęły na sposób, w jaki rozumiemy i postrzegamy potencjał nauki do ingerencji w życie na poziomie komórkowym. Dzięki niemu świat nauki i medycyny wkroczył na nowy, bardziej zaawansowany poziom, który nie byłby możliwy bez jego pionierskich badań. Tarkowski jest bez wątpienia jednym z tych naukowców, którzy na stałe zapisali się w historii światowej nauki, inspirując kolejne pokolenia do poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania o naturę życia i możliwości jego kształtowania.

  1. A. Tarkowski, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Tarkowski (dostęp: 02.12.2024). ↩︎
  2. Prof. Andrzej Krzysztof Tarkowski, Uniwersytet Warszawski, źródło: https://www.biol.uw.edu.pl/o-jednostce/in-memoriam/prof-andrzej-krzysztof-tarkowski/ (dostęp: 02.12.2024). ↩︎
  3. J. Kubiak, W wieku 83 lat zmarł prof. Andrzej K. Tarkowski. To niepowetowana strata dla polskiej embriologii, Gazeta Wyborcza, źródło: https://wyborcza.pl/7,75400,20750865,w-wieku-83-lat-zmarl-prof-andrzej-k-tarkowski-to-niepowetowana.html (dostęp: 02.12.2024). ↩︎
  4. Dolly Sheep clone dies Young, BBC News, źródło: http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/2764039.stm (dostęp: 02.12.2024). ↩︎
  5. J. Kubiak, poz. cyt. ↩︎

Bibliografia:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content