Paczki pamięci z Lubelszczyzny dotarły na Litwę. Członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen oddział Lubelski, Narodowy Krasnystaw oraz Ostrowieccy Patrioci przekazali je zasłużonym i potrzebującym członkom społeczności polskiej.
Wyprawa na Kresy
W ostatni weekend stycznia z Lublina na Kresy wyruszył transport darów w ramach akcji Rodacy Bohaterom. Były to paczki pamięci, chemia i środki czystości oraz materiały szkolne. Dary trafiły do ludzi, którzy od lat dbają o polską kulturę, historię, miejsca związane z naszym dziedzictwem, czy groby naszych przodków, uczących młode pokolenia języka polskiego, budujących ich tożsamość. Polscy nauczyciele, seniorzy, lokalni działacze. Wsparliśmy ośrodki polskości – parafie, placówki edukacyjne, Domy Polskie, osoby potrzebujące, żyjące w trudnych warunkach i rodziny wielodzietne.
Odwiedzone miejsca
Swoją wyprawę zaczęliśmy od odwiedzenia Polaków w Centrum Kultury w Rudominie, które jest filią Centrum Kultury w Mariampolu. RKC jest nowoczesną placówką oświatową o charakterze artystycznym i kulturalnym, realizującą potrzeby kulturalne ludności, pielęgnującą tradycje narodowe, etniczne i lokalne, szerzącą sztukę profesjonalną i amatorską, organizującą czas wolny, zajęcia edukacyjne i rozrywkowe.
Następnym miejscem odwiedzin było Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach. Szkole przekazano paczki dla najmłodszych, zarówno przybory szkolne zebrane w ramach akcji Kredkobranie, jak również słodkie upominki dla uczniów i nauczycieli. Niektórzy uczniowie tej szkoły przyjeżdżali do Lublina na wakacyjne kolonie. Młodzi rodacy przygotowali dla gości z Polski przepiękną i wzruszającą akademię.
Z Kowalczuk już bardzo blisko do Wilna. W stolicy udało się odwiedzić jedyne hospicjum dla dorosłych i dzieci na Litwie, gdzie zostawiliśmy środki czystości oraz zjedliśmy wspólnie obiad przygotowany przez niezastąpioną siostrę Michaele Rak. Będąc w Wilnie nie mogliśmy nie odwiedzić Ostrej Bramy i pokłonić się Matce Bożej, oraz zapalić znicze na cmentarzu na Rossie na grobach Matki i serca syna oraz Bohaterów z 1920 roku.
Kolejnym celem wyprawy były Soleczniki. Dzięki pani Helenie Kliacevič, pracującej w Starostwie solecznickim spotykaliśmy się z wieloma Polakami żyjącymi w rejonie Solecznickim. Niektórych również wspólnie udało się odwiedzić i przekazać paczki pamięci w ich domach. Niespodziewanie udało się odwiedzić również księdza Józefa Aszkiełowicza z Parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Butrymańcach. Następnie wyruszyliśmy do Druskiennik, gdzie mieliśmy nocleg.
W niedzielę 2 lutego wzięliśmy udział we Mszy Świętej, w języku polskim w kościele w Druskiennikach, po której udaliśmy się na spotkanie w Domu Polskim. W okresie międzywojennym położone nad Niemnem Druskienniki były miejscem, dokąd się zjeżdżała śmietanka towarzyska. Obecnie tutejszy oddział Związku Polaków na Litwie prowadzi Pani Teresa Igumnowa. Dzięki serdeczności pani prezes udało się zorganizować wspólne spotkanie z Polakami, na którym przekazaliśmy paczki.
Podsumowanie akcji
To były cudowne dni, które pozostaną w naszej pamięci na bardzo długo. Naładowaliśmy się pozytywną energią, patriotyzmem, zaczerpnęliśmy mnóstwo opowieści i doświadczyliśmy polskiej gościnności.
Rodacy Bohaterom to piękna akcja, która przypomina, że ludzie potrafią się dzielić. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbiórki w województwach lubelskim i świętokrzyskim.
Ślemy uściski i podziękowania od Kresowiaków!
Zdjęcia: Magdalena Maławska