Koncert Fortepianowy Fryderyka Chopina

Koncert Chopinowski w ramach Festiwalu Frankofonii

Działania Polonii na rzecz promocji kultury naszego kraju są jedną z najszlachetniejszych form aktywności podejmowanej przez zorganizowane grupy Polaków na obczyźnie. W sercu Federacji Rosyjskiej jedną z organizacji czynnie propagujących naszą kulturę jest Instytut Polski z siedzibą w Moskwie. IP często współdziała z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie. Cieszy fakt, że Polacy mieszkający w stolicy Rosji są otwarci i czynnie współpracują nie tylko z Naszą ambasadą, ale i z placówkami dyplomatycznymi zaprzyjaźnionych krajów. Jednym z tych przykładów jest zorganizowany niedawno koncert, który odbył się w moskiewskiej ambasadzie Kanady. Na portalu RodacyNaSyberii.pl możemy przeczytać:

4 kwietnia br. w ramach trwającego w 2024 r. «Festiwalu Frankofonii», przy wsparciu Ambasady Kanady w Moskwie, Instytut Polski zorganizował Koncert Fortepianowy Fryderyka Chopina.

Uczestnikami wydarzenia byli ambasadorowie, dyplomaci oraz zaproszeni goście. Spotkanie zostało zorganizowane w rezydencji Ambasadora Kanady w Moskwie w duchu wspólnego polsko-francuskiego dziedzictwa, w którym szczególne miejsce zajmuje twórczość Fryderyka Chopina.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień Ambasador Kanady w Federacji Rosyjskiej Sarah Taylor oraz Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Krzysztofa Krajewskiego.

Ambasador RP w Moskwie uczestniczył w koncercie Jacoba Katsnelsona

Ambasador RP w Moskwie uczestniczył w koncercie Jacoba Katsnelsona

W swoim wystąpieniu Ambasador Krzysztof Krajewski podkreślił, iż kompozycje Chopina odzwierciedlają piękno i bohaterstwo polskiej duszy oraz dodał, że w muzyce Chopina tkwi coś nieuchwytnego, co porusza serca i łączy dusze zarówno z Polską, jak i z Francją. Ambasador zauważył, że kompozycje wielkiego polskiego pianisty są jak most, który łączy dwie kultury i dwa narody, przypominając nam o bogactwie polsko-francuskiego dziedzictwa.

W repertuarze, który wykonał uznany pianista, profesor Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Piotra Czajkowskiego, Jacob Katsnelson, znalazły się takie utwory Fryderyka Chopina jak Nokturn H-dur nr 1 Op. 32, Rondo c-moll op. 1, Nokturn F-dur op.15, Walc cis-moll, Op. 64, Walc op. posthum e-moll, Andante spianato oraz Wielki Polonez Es-dur op. 22.

Dzięki utworom wielkiego polskiego kompozytora uczestnicy mogli oddać się magicznej podróży w czasie i przestrzeni do serca Polski i Francji.

Informacja Instytutu Polskiego w Moskwie

Źródło: https://www.rodacynasyberii.pl/aktualnosc/855/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content