Wanda Landowska - Autorstwa Bain News Service, publisher - Ten obraz pochodzący z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, oddziału Prints and Photographs division jest dostępny pod numerem ggbain.36833.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę Commons:Licencja., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2816521

Klawesynistka, która wskrzesiła barok – Wanda Landowska i jej muzyczna rewolucja

Autor:Marlena Bodo

Zamiast podążać za ówczesną modą, ona sięgnęła po zapomniane dźwięki. Wanda Landowska nie tylko przywróciła klawesyn na światowe sceny, ale również stworzyła nowy sposób myślenia o muzyce dawnej. Jej odwaga i pasja odmieniły historię muzyki.

Cudowne dziecko z Warszawy

Wanda Landowska urodziła się 5 lipca 1879 r. w Warszawie. Już jako czteroletnie dziecko rozpoczęła lekcje gry na fortepianie, a swój pierwszy publiczny występ dała w wieku 14 lat, wykonując suitę angielską e-moll Bacha. Studiowała w warszawskim konserwatorium, a następnie w Berlinie, gdzie zgłębiała tajniki kompozycji pod okiem Heinricha Urbana. Tego samego, który wcześniej uczył Paderewskiego.

Nowoczesność z duchem przeszłości

Choć jej kompozycje były nowatorskie, prawdziwą rewolucję Landowska rozpoczęła, gdy postanowiła wskrzesić niemal zapomniany instrument, czyli klawesyn. Zafascynowana muzyką renesansu i baroku, zaczęła odtwarzać dawne dzieła. W 1913 r. założyła w Berlinie pierwszą na świecie klasę klawesynu. To był przełom. W czasach, gdy fortepian panował niepodzielnie, Landowska uczyła, że przeszłość ma równie donośny głos.

Paryż, Saint-Leu i wojenne losy

Po wybuchu I wojny światowej przeniosła się do Paryża, gdzie wykładała na Sorbonie i w École Normale. W 1927 r. założyła w Saint-Leu-la-Forêt Szkołę Muzyki Dawnej (L’École de Musique Ancienne), która szybko stała się centrum europejskiej myśli wykonawczej. Niestety zbiory instrumentów i rękopisów z jej szkoły zostały zrabowane przez nazistów w 1940 r. Sama Landowska musiała uciekać. Najpierw na południe Francji, a potem do USA.

Wanda Landowska i Francis Poulenc – źr. Wikipedia

Nowe życie w Ameryce

W Stanach Zjednoczonych Wanda Landowska nie przestała działać. Koncertowała, nagrywała i uczyła. Jako pierwsza zarejestrowała na klawesynie kompletne Wariacje Goldbergowskie Bacha. Jej interpretacje były wyraziste, emocjonalne i precyzyjne. Całkowicie inne niż akademickie odczytania ówczesnych muzyków. Inspirowała całe pokolenia klawesynistów, z których wielu (m.in. Ralph Kirkpatrick czy Rafael Puyana) zrobiło międzynarodowe kariery.

Dziedzictwo, które przetrwało

Wanda Landowska zmarła 16 sierpnia 1959 r. w Lakeville w USA. Została pochowana we Francji, niedaleko swojej dawnej szkoły. W uznaniu jej zasług Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej imieniem jeden z kraterów na Wenus. W Polsce do dziś pamięta się o artystce, która przywróciła klawesyn do życia. I to nie jako muzealny eksponat, ale żywy instrument o niezwykłej sile wyrazu.

Przewijanie do góry
Przejdź do treści