Język polski? Jak najbardziej!

Język polski? Jak najbardziej! Zajęcia po polsku na Wołyniu

Autor:Krystyna Frołowa-Fadejczuk

W Zamłyniu, na Wołyniu odbyły się kolonie dla dzieci pod hasłem „Język polski? Jak najbardziej!”.

W dniach 29 lipca – 06 sierpnia w Zamłyniu, na Wołyniu odbyły się kolonie dla dzieci. Uczestnikami było 25 osób w wieku 7-15 lat, byli to uczniowie polskich szkół we Lwowie oraz dzieci z polskich rodzin. Kolonie odbyły się przy wsparciu Stowarzyszenia Odra-Niemen, organizatorem kolonii było Centrum Polskiej Kultury „Odra-Niemen-Dniestr”, a zadanie zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku. Naszą grupę uprzejmie zagościł w swoim Centrum Integracji Zamłynie ksiądz Jan Buras.

Język polski? Jak najbardziej!
Język polski? Jak najbardziej!

Kolonie na Ukrainie w języku polskim. Język polski? Jak najbardziej! Zajęcia po polsku na Wołyniu.

Głównym zadaniem kolonii była realizacja celów edukacyjnych oraz integracyjnych. Poprzez wspólną zabawę uczestnicy kształtowali swoją tożsamość narodową oraz wzbogacali wiedzę na temat Polski i wybitnych Polaków. Tematem naszych kolonii był „Język polski? Jak najbardziej!”, a to znaczy, że każdego dnia były przeprowadzane tematyczne zajęcia wzmacniające język polski. Na zajęciach w kreatywny sposób dzieci dowiadywały się nowych informacji o wybitnych Polakach, a mianowicie o Marii Skłodowskiej-Curie, Aleksandrze Fredro, Marii Konopnickiej, Ignacym Łukasiewiczu oraz Mikołaju Koperniku.


Dla uczestników były przygotowane różne zagadki oraz gry dotyczące wybitnych postaci. Oprócz nauki polskiego podczas pobytu uczestnicy wzięli udział w bogatym programie sportowym i rekreacyjnym. Każdego dnia na uczestników czekały tematyczne warsztaty plastyczne. Na zakończenie powstały niesamowite prace, rysowane na folii, kamieniach, soli, drzewie, a była to tylko część wykorzystanych materiałów. Poza tym wykorzystano także różne techniki plastyczne, dzięki którym dzieci rozwijały swoją fantazję oraz umiejętności. Aby wzmocnić tożsamość z Polską podczas pobytu odbyła się także prezentacja polskich strojów ludowych. Po niej dzieci wspólnie nauczyły się tańczyć poloneza. Wśród atrakcji na dzieci czekała także jazda konna oraz przejazd bryczką po okolicy.

Radosny czas dla dzieci

To było niesamowite 8 dni odpoczynku. Cieszyliśmy się każdym wspólnym dniem. Wśród wspólnych tańców, gier i zabaw bardzo szybko upłynął nam czas. Na zakończenie naszych kolonii powstała niesamowita wystawa dziecięcych prac, a w sercach dzieci zostały same pozytywne wrażenia. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Odra-Niemen każdy uczestnik na pamiątkę pobytu otrzymał w prezencie piękne zestawy przyborów szkolnych.

Składamy serdeczne podziękowania dla dyrektora Centrum Integracyjnego Zamłynia «Caritas-Spes» księdza Jana Burasa za gościnność, życzliwość, za dobre słowo i wspólnie spędzony czas. Język polski? Jak najbardziej! Zajęcia po polsku na Wołyniu, były połączeniem aktywnego wypoczynku i edukacji.

Prezenty dla uczestników kolonii.

Zajęcia w terenie.

Prace uczestników kolonii

To było niesamowite 8 dni efektywnego odpoczynku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content