Jan Górecki – polski wkład architektoniczny w Wenezueli

Autor:Marlena Bodo

W bogatej historii architektury Caracas, stolicy Wenezueli, jedno nazwisko wyróżnia się w szczególny sposób – Jan Józef Górecki. Ten wybitny architekt polskiego pochodzenia, który zaprojektował ponad 600 budynków w Wenezueli, z czego ponad 120 znajduje się w dzielnicy Chacao, pozostawił niezatarte ślady swojego talentu i wizji w wenezuelskim krajobrazie miejskim. Jego twórczość jest nie tylko symbolem polsko-wenezuelskiej współpracy kulturalnej, ale również dowodem na to, jak jeden człowiek może wpłynąć na rozwój urbanistyczny całego miasta.

Lata młodości Jana Góreckiego

Jan Józef Górecki urodził się 2 lipca 1914 r. w Petersburgu. Jego talent i zamiłowanie do architektury szybko znalazły swój wyraz w jego studiach na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, którą ukończył w 1939 r. Lata wojny przyniosły mu wiele wyzwań, ale jego determinacja i pasja do architektury nie zgasły. W 1951 r. Górecki wyemigrował do Wenezueli, gdzie znalazł pole do realizacji swoich architektonicznych marzeń.

Twórczość w Wenezueli

W Caracas Górecki rozpoczął pracę w biurze architektonicznym Enrique Garcii Maldonado, a w 1953 r. założył wspólnie z Samuelem Zabnerem własne biuro ERINCO. To tutaj, w sercu dynamicznie rozwijającego się miasta, Górecki rozpoczął swoją imponującą karierę, której efekty widoczne są do dziś. Jego projekty obejmowały szeroki zakres budynków, od wielorodzinnych i jednorodzinnych po komercyjne, które stały się ikonami architektury Caracas.

Ikony architektury Caracas

Wśród najbardziej znanych dzieł Góreckiego znajdują się budynki, które do dziś zachwycają swoją formą i funkcjonalnością. Casa Esquivar w Caribe, zaprojektowana w 1954 roku, jest jednym z pierwszych przykładów jego twórczości w Wenezueli. Kolejne lata przyniosły takie projekty jak budynek Tiuna przy Avenida Roosevelt, budynek Country Park w El Bosque oraz Laurinda przy Avenida La Paz. Jego architektoniczne wizje zmaterializowały się również w budynkach Unión w Las Acacias, Rosenthal w San Bernardino, San Carlos w Vista Alegre, Londres przy Avenida La Paz oraz w licznych budynkach w dzielnicy Chacao, takich jak Los Llanos i El Alba.

Dom zaprojektowany przez Góreckiego w Wenezueli
Casa Esquivar w Caribe, zaprojektowana w 1954 roku – fot. autor nieznany (ArchivoFotografíaUrbana)

Uznanie i pamięć

Dzielnica Chacao w Caracas jest szczególnym miejscem na mapie architektonicznej Góreckiego. To tutaj Górecki zaprojektował ponad 120 budynków, które stały się nie tylko świadectwem jego talentu, ale również integralną częścią urbanistycznego krajobrazu miasta. Jego projekty w Chacao charakteryzują się prostotą formy i funkcjonalnością, co znalazło wyraz w jego książce „Arquitectura Sencilla” („Prosta architektura”).

Książka "Prosta architektura" autorstwa Jana Góreckiego
Książka „Arquitectura Sencilla” („Prosta architektura”)

Wenezuela nie zapomniała o swoim wybitnym architekcie. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas oraz burmistrz dzielnicy Chacao oddali hołd Janowi Góreckiemu, odsłaniając tablicę pamiątkową w budynku El Alba, uznanym przez Instytut Dziedzictwa Kulturowego miasta Caracas za obiekt o znaczeniu kulturalnym. Górecki, jako współzałożyciel Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli, przyczynił się również do integracji polskiej społeczności w tym kraju.

Tablica pamiątkowa J. Góreckiego w Caracas
Źródło: https://www.gov.pl/web/wenezuela/hold-dla-polskiego-architekta-jana-goreckiego

Ostatnie lata życia Jana Góreckiego

Po zakończeniu kariery architektonicznej, Jan Górecki nie zrezygnował z twórczej działalności. Poświęcił się sztuce graficznej, tworząc prace za pomocą programów graficznych Photoshop i Corel Draw. Jego prace były wystawiane w Muzeum Sztuk Pięknych, a także opublikowane w książce zawierającej jego graficzne dzieła. Górecki zmarł 15 lipca 2019 r. w Aventura na Florydzie, pozostawiając po sobie wiele cennych dzieł.

Scroll to Top
Skip to content