Jak Bezdany uczciły 215. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego?

Rok 2024 obfituje w wiele okrągłych rocznic. Dwie z nich związane są z jednym z naszych najwybitniejszych poetów – Juliuszem Słowackim. Tak się składa, że w tym roku obchodzimy dokładnie 215. rocznicę urodzin oraz 175. rocznicę śmierci wieszcza. O tych ważnych datach pamięta również społeczność gimnazjum w Bezdanach, której to ów nieśmiertelny pisarz jest patronem. Z tego powodu w ostatnich dniach szkoła zorganizowała szereg wydarzeń w ramach projektu ,,Juliusz Słowacki królom był równy”. Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji sporządzonej przez koordynatora projektu Panią Edytę Klimaszewską.

Część wystawy poświęconej patronowi szkoły – Juliuszowi Słowackiemu.
Część wystawy poświęconej patronowi szkoły – Juliuszowi Słowackiemu.

Gimnazjum realizuje projekt edukacyjny pod tytułem „Juliusz Słowacki królom był równy”, który został przygotowany z okazji dwóch ważnych rocznic: 215. rocznicy urodzin i 175. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych. Projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w konkursie „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – Regranting” i jest realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

19 listopada 1997 roku na mocy uchwały Rady samorządu rejonu wileńskiego szkole nadano imię Juliusza Słowackiego, wielkiego polskiego poety romantyka. W 2024 roku obchodzimy 215. rocznicy urodzin i 175. rocznicę śmierci pisarza. A więc celem projektu było popularyzacja postaci patrona gimnazjum, Juliusza Słowackiego, a także pogłębienie i utrwalenie szkolnych tradycji.

W ramach projektu zostały zorganizowane zajęcia z języka polskiego i literatury o Juliuszu Słowackim. Odbył się szkolny konkurs ortograficzny pt. “Juliuszowe dyktando” dla uczniów klas 5-10. O tytuł „Mistrza ortografii” walczyło 60 osób. Równolegle odbył się konkurs wiedzy o patronie gimnazjum zatytułowany „Juliuszada”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością biografii poety i jego dzieł. Konkurs ten okazał się doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o jednym z największych polskich poetów. Natomiast uczniowie klas III-IVG wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Kordiana” – jednego z najważniejszych dramatów Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie fragmentów dzieła przybliżyło młodym uczestnikom jego treść i głębokie przesłanie. Zwycięzcy konkursów zostali uhonorowani dyplomami oraz upominkami, które podkreśliły ich zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowania.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Wilna. To miasto, pełne historii i literackiego ducha, stało się miejscem, gdzie młodzież mogła bliżej poznać życie i twórczość swojego patrona. Spacerując wileńskimi ulicami, uczniowie odkrywali miejsca, które związane były z życiem nie tylko Juliusza Słowackiego, ale także innych słynnych romantyków. Podczas wycieczki uczestnicy odwiedzili cmentarz na Rossie, gdzie zapalili znicze na grobie ojca poety – Euzebiusza Słowackiego,jego ojczyma Augusta Becu oraz Mauzoleum Matki z sercem Józefa Piłsudskiego. Szczególnym punktem programu była lekcja muzealna na Uniwersytecie Wileńskim im. Stefana Batorego. To właśnie tam uczniowie dowiedzieli się więcej o czasach, w których żyli i tworzyli romantycy.

Na podsumowanie projektu odbyła się uroczysta akademia, podczas której recytowano wiersze oraz odczytywano listy poety. Całość wydarzenia uświetnił chór „Nuta”, wykonując pieśni patriotyczne. W ten sposób społeczność uczniowska złożyła hołd i uczciła pamięć swojego patrona.

Udział w projekcie „Juliusz Słowacki królom był równy” stanowi nie tylko doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy o jego życiu i twórczości, ale również do rozwijania umiejętności językowych, takich jak poprawna pisownia i dbałość o język ojczysty. Tego typu działania edukacyjne mają ogromne znaczenie, ponieważ łączą elementy literatury, historii i języka polskiego, promując jednocześnie postawy patriotyczne.

Dziękujemy za możliwość udziału w tym projekcie. Doświadczenie zdobyte podczas jego realizacji z pewnością przyniesie korzyści w nauce uczniów.

Laureaci ,,Juliuszowego dyktanda”
Laureaci ,,Juliuszowego dyktanda”

Uczniowie w czasie wycieczki po Wilnie odwiedzili również Ostrą Bramę
Uczniowie w czasie wycieczki po Wilnie odwiedzili również Ostrą Bramę

Grób Euzebiusza Słowackiego
Grób Euzebiusza Słowackiego

Koordynator projektu Edyta Klimaszewska

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?p=31059&lang=pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content