Niedawno pisałem o II Zjeździe Kresowej Młodzieży Szkolnej w Tykocinie. Uczestniczyli w nim nastolatkowie z Łotwy i Białorusi, wraz z opiekunami. Podczas tego spotkania udało mi się porozmawiać z młodymi Kresowiakami i zadać im po jednym prostym pytaniu. W tym nietypowym artykule oddamy więc głos naszym młodym rodakom ze Wschodu, aby poznać ich zdanie o poczuciu własnej polskości, wrażeniach z wizyty w Polsce oraz ich planach na przyszłość.
W jaki sposób zachowywano polskość w Pani domu i jak dzieje się to obecnie? (Katarzyna- nauczycielka)
W moim domu przede wszystkim rodzice uczyli nas mówić po polsku, pierwsze wyrazy których uczyliśmy się, to były po polsku. Do momentu pójścia do szkoły mówiliśmy praktycznie tylko po polsku. Pamiętam, że moja babcia nawet nie chciała uczyć się po rosyjsku. Pierwszą książkę jaką dostałam po polsku był to stary elementarz, rozpadający się już. Były tam bardzo ładne obrazki. W ogóle w rodzinie zawsze była taka postawa, że jesteśmy Polakami, że jest to nasz naród. Jakoś tak rodzice potrafili nauczyć nas, że Polacy muszą trzymać się ze sobą. Razem radziliśmy sobie w sowieckich czasach z zakazami, takimi jak zamknięte kościoły. Obecnie swoje dzieci też tak wychowujemy z mężem. On również jest z Kresów i jest wielkim patriotą, w domu rozmawiamy miedzy sobą oraz z dziećmi tylko po polsku. Dzieci nasze chodziły do polskiej szkoły, chociaż daleko musiały tam dojeżdżać.
Czy czujesz się Polką i jak dbasz o swoją polskość? (Zofia 13 lat)
Tak czuję się Polką, ponieważ mam polskie korzenie, moja prababcia żyła jeszcze za Polski. W rodzinie bardzo szanujemy polskie tradycje. Chodzę do polskiej szkoły często czytam polskie książki. W domu rozmawiamy po polsku, tak samo z moimi kolegami, tymi, którzy też mają polskie korzenie.
Jak ci się podoba twoja pierwsza wizyta w Polsce? (Elżbieta 15 lat)
W Polsce jest to moja pierwsza wizyta. Bałam się kiedy jechałam, bo myślałem że nie zrozumiem Polaków tutaj, bo u nas polski jest jednak trochę inny. Ale wszystko jest dobrze. Bardzo podobają mi się Tykocin i Białystok, to piękne miasta. Mamy też fajne inne atrakcje, jak gra integracyjna czy dyskoteka.
Jak ci się podoba program Zjazdu ? (Justyna 16 lat)
Podoba mi się zjazd. Dowiedziałam się wielu rzeczy, profesorowie opowiadali ciekawe wykłady. Widzieliśmy też ciekawe muzeum Sybiru. Bardzo podobała mi się również wycieczka po operze w Białymstoku, cieszę się, że mogłam tu być.
Dlaczego planujesz studiować w Polsce? (Anna 15 lat)
Chciałabym studiować w Polsce, dlatego że moja rodzina, mój tato, mama, siostra – wszyscy studiowali w Polsce. Chcę być w Polsce, dlatego że to jest moja kultura, język i tradycja. Ludzie są dla mnie tutaj bliżsi. Czuję się tu jak w domu.
Czy masz polskie korzenie i czy czujesz się Polką? (Diana 15 lat)
Tak mam polskie korzenie, ale w szkole mam za mało lekcji polskiego i chciałabym chodzić później do polskiego gimnazjum. Mam mieszane pochodzenie, w domu rozmawiamy trochę po polsku i trochę po rosyjsku. Podoba mi się polska kultura i chcę częściej przyjeżdżać do Polski.
Jakie są twoje wrażenia z pierwszej wizyty w Polsce? (Milena 15 lat)
Nigdy wcześniej nie byłam w Polsce i jestem bardzo szczęśliwa, że w końcu mi się udało tu przyjechać. Jak tylko dowiedziałam się że jest możliwość przyjechać do Polski, od razu się zgłosiłam. Spędziłam tu cztery dni i dużo się dowiedziałam. Bardzo spodobał mi się Białystok oraz Tykocin, szczególnie architektura. Duże wrażenie zrobiła dla mnie historia, którą poznałam w muzeum Sybiru.
Czy planujesz studia w Polsce? (Magdalena 16 lat)
Planuję dostać się na Uniwersytet Medyczny w Warszawie w przyszłym roku. Chcę być lekarzem. Warszawa to piękne miasto i bardzo mi się podoba, tak jak wszystko w Polsce. Studiowanie tutaj daje większe perspektywy na przyszłość.
Dlaczego postanowiłeś wziąć udział w Zjeździe? (Stefan 15 lat)
Przyjechałem, bo chciałem dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze, tradycji i historii. Planuję w przyszłości żyć w Polsce, ponieważ to bardzo piękny kraj położony, można powiedzieć, w samym sercu Europy.
Czy czujesz się Polką i jak dbasz o polskość w swoim domu? (Iwona 16 lat)
Tak czuję się Polką. Interesuję się polską kulturą. W domu czytam polskie książki i uwielbiam polskie filmy, chodzę też do polskiej szkoły. Razem z rodziną przyjeżdżamy też do Polski na wakacje. Byliśmy już kilka razy na pewno przyjedziemy znowu.
Co najbardziej podobało Ci się w naszym Zjeździe? (Dorota 16 lat)
Jako osoba, która interesuje się historią i kulturą bardzo się cieszę, że mogłam tu być. Podobały mi się wykłady, wizyta w operze, gra integracyjna, a zwłaszcza wizyta w muzeum Sybiru w Białymstoku oraz zamek w Tykocinie. Dziękuję bardzo za zaproszenie na ten zjazd.
Ambitne i silne charaktery
Takie oto krótkie wypowiedzi udało mi się zebrać. Na początek głos oddałem oczywiście jednej z nauczycielek. Jak widać, dziewczęta były na ogół odważniejsze od chłopców i to od nich pochodzi większość wypowiedzi. Nasi młodzi rodacy z Kresów mają duże ambicje i silne charaktery. Oby tym młodym ludziom udało się zrealizować ich życiowe plany i wielokrotnie jeszcze odwiedzić Polskę.