Czy pierogi są polskim daniem?

Autor:Magdalena Maławska

Zapytani o pochodzenie pierogów, w większości Polaków i cudzoziemców wskażemy za tradycyjną potrawę staropolskiej i współczesnej kuchni polskiej, nasz rodzimy kraj. Ale warto zadać sobie pytanie. Czy pierogi są polskim daniem?

Warsztaty lepienia pierogów

Cieszymy się tradycją wielopokoleniowego lepienia pierogów, różnorodnymi smakami, dyskusjami na temat najlepszych przepisów i smakiem babcinych pierogów z dzieciństwa. Podajemy je w wielu wersjach w zależności od regionu i polecamy jako pierwsze danie do posmakowania każdemu obcokrajowcowi odwiedzającemu Polskę.

Czy pierogi są polskim daniem ?

Potrawa ta przywędrowała z Chin, a na ziemiach polskich pierogi pojawiły się około XIII wieku. Dotarły do nas za sprawą biskupa Jacka Odrowąża, który w okresie największego głodu na południowych obszarach naszego kraju karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Najstarszy zapis przyrządzania pierogów znalazł się na kartach pierwszej polskiej książki kucharskiej! Wówczas to pierogi z mięsem były najpopularniejszym daniem. Dopiero w kolejnych przepisach pojawiły się pierogi z nadzieniem słodkim – z marmoladą lub owocami. Maleńkie pierożki nazywa się w języku polskim uszkami.

Jak przyrządzić idealne ciasto na polskie pierogi?

Tajniki przepisu oraz udoskonalania tego ulubionego polskiego dania zagłębiali na warsztatach kulinarnych członkowie Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonez w Splicie. Pilnie kroili, smażyli i lepili. Kuchnia polska to nie tylko smaczne potrawy, ale również  narodowa historia i kulturowa spuścizna. Był plan, że część pierogów uczestnicy warsztatów zabiorą „na wynos” ale były tak dobre, że z apetytem zjedzono je na miejscu. Nieobecni mają czego żałować. Kolejna okazja do skosztowania tych specjałów dopiero jesienią, na kolejnej edycji warsztatów kulinarnych w Splicie.

Warsztaty lepienia polskich pierogów

Warsztaty zorganizowano dzięki środkom finansowym uzyskanym od Ambasady RP w Zagrzebiu.

Lepienie polskich pierogów w Splicie.

Źródło i zdjęcia: https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoKulturalnePolonezPoljskaUdruga

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content